Nemzetközi pályázatot írnak majd ki az Andrássy-negyedre

A megbízás két évre szól, a második év végére meg kell születnie a nemzetközi tervpályázatnak: ezen az úton választjuk majd ki az Ötvenhatosok terére, lényegében a mai parkoló helyére szánt új múzeumi épületegyüttes világszínvonú terveit – mondta lapunknak Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, akit október 1-jével nevezett ki a létesítmény koncepciójának kidolgozásáért és megvalósításáért felelős kormánybiztossá a miniszterelnök.

 Kormánybiztosként feladata a jelenlegi múzeumi intézményrendszer felmérése is annak érdekében, hogy megalapozott döntést lehessen hozni arról, mely gyűjtemények költözzenek az új létesítményekbe. A kormánydöntés értelmében újraegyesülnek a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményei, hogy aztán a Szépművészeti régi épülete a „régi képtár”, az új komplexum pedig az „új képtár” otthona legyen. Harmadikként a jelenleg méltatlan körülmények között működő fotográfiai múzeumot szeretné mindenképp elhelyezni a téren.

Az Andrássy-negyed néven kialakítandó kulturális centrum tervét év elején ismertette először Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár, azt követően, hogy a kormány a megvalósulás küszöbén lefújta a Szépművészeti föld alatti, kiemelt EU-s forrásból való bővítését. (Ez a terv azóta végleg lekerült a napirendről, a szükséges helyiségeket az új épületben alakítják majd ki.) Baán a közelmúltban egy interjúban a Nol.hu-nak elmondta: a kialakítandó kulturális centrum több eleme egyébként eleve az ő elképzelése volt.

Az új kulturális negyed az Andrássy út végén, a Hősök tere környékén és a Városligetben valósulna meg, de az eredeti tervek szerint az Andrássy út tengelyében összekapcsolódna a budai Várral is. Az elképzelés központi eleme az Ötvenhatosok terére (a volt Felvonulási térre) kerülő új múzeumi épületegyüttes, amelyért tehát Baán László kormánybiztosként felel. Megvalósításának időpontjáról épp néhány napja beszélt Szőcs Géza államtitkár a Liget Köztársaság Egyesület egyik rendezvényén: szerinte az épület a következő kormányzati ciklusban készül majd el. Baán László lapunknak erről annyit mondott: az építkezés, amely tízmilliárdos nagyságrendű összegbe kerül, csak EU-s pénzből képzelhető el, s ő úgy látja, a tervpályázat után további négy évet venne igénybe, tehát 2017-re fejeződhetne be.

A Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum tárgy­anyaga 1957-ig egybetartozó gyűjtemény volt, ekkor kerültek át a kollekcióból a magyar klasszikusok a Nemzeti Galéria néven létrehozott intézménybe, mely előbb a volt Kúria épületében (a mai Néprajzi Múzeum otthonában) működött, majd 1975 óta a budai Várban található.

Csák Ferenc, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója lapunknak elmondta, nem ismeri Baán László személyes gondolatait az új városligeti múzeumépület-együttes koncepciójáról. A Nemzeti Galéria jövőbeni költözésével kapcsolatban sem volt semmilyen előzetes egyeztetés eddig, sem a leendő Andrássy-negyed, sem a Budavári Palota rendezése kapcsán. A galéria birtokában jelenleg 130 ezer műalkotás található, ezeket a palotában őrzik, kivéve a letétbe adott alkotásokat. Raktározási helyiséggondjaik nincsenek. Kiállítóterük is elegendő, mintegy 20 ezer négyzetméter, amelyet folyamatosan modernizálnak. Az elektromos vezetékrendszer és a tetőszerkezet azonban újításra szorul, a tetőtéri raktárakat pedig klimatizálni kellene. Baán Lászlótól úgy tudjuk: a közeljövőben megkeresi Csák Ferencet, hogy egyeztessenek a kormánydöntésből adódó feladatokról.

A parkoló helyén lesz az „új képtár”
A parkoló helyén lesz az „új képtár”
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.