Nemzeti Kodak
Az éves működési költségnek – amely 2015-ben mintegy 300 millió forint – mindössze a húsz százaléka az állam által biztosított működési támogatás. Elekes Botond hangsúlyozza: az Uránia art mozi, de több is annál. Ahogy a neve is mutatja, a nemzeti jellegnek is meg kell felelnie. Az igazgató szeretné a mozit a magyar filmek Kodak Theater-jévé tenni, örömmel vállalnák minden hazai gyártású mű ősbemutatóját és műsoron tartását. Ez ügyben tárgyalni fog a Magyar Nemzeti Filmalappal, hogy együttműködjenek.
Szabó István, Gáspárfalvy Dorka és Helen Mirren Az ajtó díszbemutatóján az Uránia Nemzeti Filmszínházban Kallos Bea / MTI |
Továbbá is szeretnének a legjelentősebb fesztiválok (Titanic, Anilogue) és filmhetek helyszíne lenni. A mozi a századfordulón az épületben működő Uránia Tudományos Színházról kapta a nevét. Nemcsak ezért, de több tudományos és ismeretterjesztő művet terveznek bemutatni. Emellett műsoron tartják az opera- és balettközvetítéseket is. Az Uránia épületét a Színház- és Filmművészeti Egyetem is használja.
Elekes Botond fontosnak tartja, hogy szorosabb együttműködést alakítson ki a felsőoktatási intézménnyel: szeretné, ha a vizsgafilmek bemutatói itt lennének, illetve ha a hallgatók munkái megjelenhetnének a műsorban. Erről tárgyalni fog M. Tóth Géza rektorral. Ugyanakkor probléma, hogy jelenleg a mozi menedzsmentje nem „fér be” az épületbe, ami különösen akkor kellemetlen, ha ismert művészt látnak vendégül.
Elekes Botond emlékszik, hogy amikor még a minisztérium képviseletében vett részt Szabó István Az ajtó című műve premierjén, a szervezők a ceremóniára érkező Helen Mirrent nem tudták méltóképpen fogadni. Megoldást jelentene, ha erre a célra a mozi megkaphatna egy épületrészt, melyet jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem használ.
Elekes Botond 1962-ben született Marosvásárhelyen, 1985-ben Kolozsváron diplomázott a Babes-Bolyai Tudományegyetem Fizika Kar magyar tagozatán. 1998 és 2002 között a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában főosztályvezetőként dolgozott. 2002 októberétől minisztériumi főtanácsosként a határon túli magyar hivatásos színházi intézmények, filmes ügyek, néptáncegyüttesek és zenei programok, és a közművelődési ügyek szakmai referenseként dolgozott. 2010 és 2012 között Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár kabinetfőnöke volt, 2014 márciusáig a Miniszterelnökség főtanácsadójaként dolgozott.