Ne csak sörözni menjünk!
– A nyugat-csehországi Plzen 2015-ben Európa egyik kulturális fővárosa. Több lesz egy fesztiválnál, arra törekszünk, hogy egy éven belül alapvetően változzék meg a hazai és főleg a külföldi érdeklődők véleménye városunkról. Ne csak a világhírű sör és a nehézgépipar fellegvárának, hanem élhető és vonzó városnak tartsák Plzent. Viszonylag szerény költségvetésünk ellenére mintegy hatszáz rendezvénnyel szeretnénk elérni becsvágyó célunkat –lelkendezik a telefonba Radovan Auer.
A marketing- és kommunikációs igazgató további kérdésemre konkrétumokkal szolgált: idén 430 millió koronából (hozzávetőleg 4,8 milliárd forint) gazdálkodhatnak, amelyből a megyeszékhely 220, a kulturális tárca 100, a regionális önkormányzat 45 milliót vállalt, a többit magánszponzorok adták össze. Köztük a Josef Kajetán Tyl Színház, amely a rendszerváltás óta Thália egyetlen új, nemrég átadott csehországi szentélye.
Már tavaly – a kulturális főváros cím bejelentése hallatán – jelentős mértékben, 18 százalékkal emelkedett a városba látogató turisták száma, amely megközelítette a 600 ezret. Idén további, legalább harmincszázalékos növekedést várnak. Jíri Suchánek projektigazgató szerint már a jövő hét végi nyitóprogram is elkápráztatja az érdeklődőket.
Este lézershow és más fény effektusok szórakoztatják a nagyérdeműt, megszólalnak a katedrális új harangjai, a többi attrakció maradjon Petr Forman főrendező titka, aki egyébként a világhírű filmrendező, Milos Forman fia – teszi hozzá. A várható húzóprogramokat említi: a város nagy szülötteinek, Jirí Trnka bábművész interaktív életmű-kiállítását, valamint Gottfried Lindauernek a maorik testdíszeit bemutató fotókollekcióját és Adolf Loos belsőépítészeti remekeit.
Óriási érdeklődés előzi meg a legendás Lynyrd Skynyrd amerikai southern-rockegyüttes kora nyári fellépését. Kora ősszel magyar hétvégét is rendeznek. Arra a kérdésre, hogy jártak-e korábban Pécsen, Kassán és más európai kulturális fővárosban, Radovan Auer természetesen igennel válaszolt, és elmondta, hogy neki legjobban a linzi rendezvénysorozat tetszett.
A pécsi rendezvényből leginkább okulni tudtak, a kassai után pedig elhívták az ottani francia kreatív vezetőt, Christian Potiront, aki a kulturális fővárosok utóéletét is sikeresen végig tudja gondolni, hogy egyetlen helyszín se néptelenedjen el később sem. – Erőfeszítéseinknek csak akkor lesz igazi értelmük – szögezi le az igazgató.