Mutasd a szoknyád, megmondom férjnél vagy-e!
Mindezt nem azért tudták a falubeliek, mert már végighallgatták a szomszéd asszony aznapi friss híreit, hanem azért, mert a lányok-asszonyok szoknyái, kendői, „féketői” (főkötői), a színek, díszítések mindezt elárulták. Ebbe a különös öltözködési kultúrába enged bepillantást a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeumának időszaki kiállítása, a Palóc baba-ruha –viseletek régen és ma.
Ma már persze csak mutatóba akad egy-egy darab ezekből a régi, beszédes öltözetekből, de szerencsére vannak néhányan, akik még időben gyűjteni kezdték őket. Bocsi Éva népi iparművész édesanyjával a hetvenes években kezdte felkutatni és megvásárolni a sokszor már kidobásra ítélt ruhadarabokat, így ma több mint kétszázat őriz abban a kis múzeumban, amelyet a szülői házban nyitott. Néhány éve nagy vállalkozásba kezdett: az eredeti ruhák anyagából babákat készít, amelyek egy-egy jellegzetes öltözetet viselnek – így bárki megcsodálhatja, milyen volt például az aranycsipke fékető, amelyet nagy ünnepekkor viseltek a templomban a fiatalasszonyok harmincéves korukig, vagy ameddig két gyerekük nem született. Az esküvő utáni első misére menet is ezt viselték, de akkor a menyasszonyi fátylat is belevarrták a díszes fejfedőbe. Más-más anyagú, mintázatú szoknyát, kötőt, kendőt viseltek a nők egyszerű hétköznapon, mást, ha látogatóba mentek, és mást akkor is, ha otthon maradtak – az otthoni viseletben ki nem léptek volna a kertkapun túlra! Eltérő öltözetben végezték a piszkosabb, durvább munkákat és megint másban a finomabb, tiszta műveleteket. Szoknyájuk aznapi hangulatukat is elárulta: ha többsoros díszítés futott körbe rajta, vidáman ébredtek, de ha például beteg volt a háznál, bizony lefejtették a tarkabarka szalagokat a szoknyáról. A gyászruha is többféle lehetett a közeli hozzátartozó után viselt mélygyásztól a némi vörös színnel enyhített Kossuth-gyászig.
A kiállításon a múlt század eleji palóc élet számtalan érdekes momentumára derül fény. Egyetlen dolog nem derül ki: vajon mit szóltak a férjek ahhoz, hogy ennyiféle női viselet mellett az ő ruháiknak alig-alig maradt hely a házban…
A kiállításon a népviseletbe öltöztetett babák mellett Fehér Jánosné viseletkészítő, a Népművészet Mestere munkáiból is látható válogatás.