Murakami a célegyenesben
Petr Josek / Reuters |
Az utóbbi éveket inkább az jellemezte, hogy a kihirdetés pillanatában alig volt ismert a magyar átlagolvasó előtt a nyertes szerző. Herta Müllert, Doris Lessinget, vagy Le Cléziót is utólag fedezhették fel a hazai olvasók, mérsékelt sikerrel. A svéd költő, Tomas Tranströmer is csak a díj hatására duplázhatta meg magyar kötetei számát: 2012-ben két cím csatlakozott a hetvenes években és a kétezres évek elején kiadott művekhez. Csak Mario Vargas Llosa és Alice Munro mondhatta el magáról, hogy nagyobb olvasótábora volt a már díj pillanatában is.
Murakami, ha nyerne, akkor a magyar kiadója azt a nem mindennapi győzelemmel is jobban dicsekedhetne, hogy legutóbbi regénye, A színtelen Tazaki Cukuru és zarándokévei hamarabb jelent meg magyarul, mint angolul. Ráadásul a borítókra olyannyira érzékeny szerzőnek annyira megtetszett a hazai grafika, hogy annak elemei az angol kiadásban is visszaköszöntek.
A magyar Haruki rajongó klub 1600 tagot számlál a legnagyobb közösségi oldalon, és a Geopen által szervezett szerzői esteken is masszív az olvasók jelenléte. Babucs Éva szerint már az életkora is Haruki mellett szól idén: a Nobel-díjasok átlagéletkora ugyanis 63 és 65 közé esik, a '49-ben született író pedig idén töltötte a hatvanötöt.
Az öt legfontosabb nemzetközi irodalmi díj:
A Neustadt Nemzetközi Irodalmi Díjat (kétévente ítélik oda, 50 ezer amerikai dollár)
A Franz Kafka-díj (évente, 10 ezer dollár)
A Jeruzsálem-díj (kétévente, a díjazottak másoknak ajánlják fel)
A Nemzetközi Man Booker-díj (kétévente, a legjobb angol nyelven is megjelent regénynek, 60 ezer font)
A Frankfurti Goethe-díj (háromévente, azoknak, akik méltók Goethe szellemiségére, 50 ezer euró)