Az Ásító inas Szegeden

Munkácsy Mihály valamennyi alkotói korszakát megismerhetik az érdeklődők azon a kiállításon, amely szombaton nyílik a szegedi Móra Ferenc Múzeumban - közölte Bakó Zsuzsanna, a tárlat kurátora kedden a helyszínen.

Az október közepéig látható kiállításon Munkácsy Mihály 35 festményét és 15 grafikáját mutatják be - mondta a művészettörténész a tárlat keddi sajtóbejárásán.

A Tisza-parti városban első ízben látható a festő egyik fő művének tartott Golgota, emellett a látogatók két olyan képet is megcsodálhatnak - az 1882-ben festett Olvasó nőt és a 1888-89-ben készített Hímző leányt -, amelyeket még soha nem mutattak be Magyarországon.

A tárlaton szerepel a festő egyik első realista népi életképe, az Ásító inas, de ehhez a korszakhoz tartozik A konyhában című alkotása is. Több mű - A két alak az erdőben, Az elveszett gyermek, A cigányok az erdő szélén - a barbizoni korszakból származik.

A kiállításon a Munkácsy egész életművét végig kísérő portrékból is többet láthatnak az érdeklődők. A szegedi Kultúrpalota dísztermében a közgyűjtemény saját Munkácsy-alkotásai - a Honfoglalás színvázlatát és szénvázlatát, valamint a Tálcás lány - mellett a festő szalonképeit mutatják be.

A tárlaton a Pákh-gyűjteményből származó képek mellett látható lesz öt, a Magyar Nemzeti Galériából kölcsönözött festmény, valamint néhány - a békéscsabai múzeumból származó - fotográfia, amelyek Munkácsy Mihály párizsi műtermét, baráti körét idézik meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.