Csak egy gyönyőrű sziget tartott ki a hatalmak szorításában

Kuba a hetvenes-nyolcvanas években éppen olyan messze volt Magyarországtól, mint most – de sokkal, de sokkal közelebbinek éreztük. Az imperialista hatalmak szorításában hősiesen kitartó, ráadásul gyönyörű, trópusi sziget mindünk barátjának számított, habár csak a szerencsések juthattak el oda.

Azok, akiket a munkájuk odaszólított vagy a szocialista állam komplikált utazásengedélyezési rendszere odaengedett. Vagy éppen azok, akik hasonlóan bonyolult kiválasztási folyamat után kibocsátást nyertek az 1978-ban megrendezett havannai VIT-re.

Kubai fonónők Budán
Kubai fonónők Budán
Bánhalmi János / Népszabadság/archív

Ez utóbbiról is olvashatnak a Népszabadság Képmentő rovatából készült válogatásban, a Képszabadság címet viselő könyvszéria első kötetében. Ez a fotó azonban az „Átkos” pillanatok – ez a könyv címe – egy másikát örökíti meg: azt, amikor a Budapesten szakmát tanuló kubai fonónők sétára indultak Lágymányoson, a budai Skála előtt. Egy rég eltűnt világot elevenít fel Bánhalmi János képe ésMiklós Gábor cikke, amelyet ugyancsak megtalálnak a kötetben.

Van benne ezenkívül szépítkező kalauznő, slauggal fürdetett Lenin-szobor, HKI, IKV és Javszer, kommunista szombat és őszi iskolai társadalmi munka, akárcsak autókiutalás és Ki mit tud? A negyvenöt fotót és írást tartalmazó kötetet 990 forintért vásárolhatják meg az újságárusoknál és az Alexandra boltjaiban. Jó szórakozást kívánunk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.