Moszkvába ment a magyar Goya

Moszkvába érkezett a Szépművészeti Múzeum. A magyar intézmény hatvan festményét mutatja be a Puskin Képzőművészeti Múzeumban, Goyától Raffaellóig címmel. A kiállítás augusztus végéig látogatható az orosz fővárosban.

Moszkvába érkezett a Szépművészeti Múzeum. A magyar intézmény hatvan festményét mutatja be a Puskin Képzőművészeti Múzeumban, Goyától Raffaellóig címmel. A kiállítás mától augusztus végéig látogatható az orosz fővárosban.

Vízhordó lány, Goya,

- A kiállítás a kulturális kapcsolatok ünnepe - jelentette ki a megnyitó előtti sajtótájékoztatón Gilyán György. Magyarország moszkvai nagykövete elmondta: a két ország kapcsolata ezen a téren is aktív, a 2005-os oroszországi magyar és a magyarországi orosz kulturális évadokon kívül is: Gilyán példaként az elmúlt hét évben csaknem hetven magyar könyv oroszországi megjelenését említette.

- A hetvenes évek után ismét reneszánszát élik a magyar-orosz kiállítási kapcsolatok - mondta el a helyszínen a Szépművészeti Múzeum tudományos főigazgató-helyettese. Czére Andrea szerint a Puskin és a Szépművészeti Múzeum 60 éves szakmai kapcsolatát a két múzeum megalakulásának történetében lévő párhuzamok magyarázzák. Mindkettő a 20. század elején jött létre, "nem uralkodói akarat, hanem a szellemi arisztokrácia aktív tevékenysége" révén. A múzeum Régi Képtárának alapját az Esterházy család gyűjteménye adja, amelyet a magyar állam 1871-ben vásárolt meg. A Moszkvában látható művek többsége is a hercegi család egykori kollekciójából származik.

A Puskin Múzeumot fél évszázada vezető Irina Antonova lapunk kérdésére elmondta: a kiállítás legnagyobb értékének Velazquez korai festményeit és Francisco Goya Korsós lány című festményét tartja. - Ő a szabadságot és az ellenállást testesíti meg, amely annyira jellemző a spanyol nemzetre - értékelte a spanyol festő művét a múzeum igazgatója. - De a talán kevésbé ismert Albrecht Ardorfer Kersztrefeszítés című munkáját is kiemelném - említette meg az 1480-1538 között élt német festőt, a kiállítás különlegességeit sorolva.

Azonban - Raffaello és Goya mellett - El Greco, van Dyck, Tintoretto, Veronese, Dürer és számos más németalföldi, francia, itáliai festő zsánerképe, csendélete, irodalmi illusztrációja, bibliai ábrázolása és portréja is megtalálható a kiállításon, amely a Puskin múzeumban a nemrég befejeződött nagyszabású Picasso-kiállítás helyét vette át.

A Szépművészeti Múzeum 60 festménye Antonova saját válogatása alapján került a nyárra Moszkvába. - Elsődleges szempontunk az volt, hogy olyan festők képekeit mutassunk be, akik a mi állományunkban kevésbé képviseltetik magukat - adta meg a koncepció hátterét a 88 éve ellenére is fiatalos igazgatónő, példaként Francisco de Zurbarán András apostol című festményére utalva. A 17. századi művésztől az orosz múzeumnak csupán két kisebb munkája van birtokában. - Sajnos nem kaphattunk meg minden képet, amit szerettünk volna, de érthető, hogy bizonyos festmények nem szállíthatók - mondta Antonova, de hogy milyen konkrét műalkotásokat szeretne még látni a kiállításon, arra - utalva a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának háromezres állományára - csak annyit mondott: további 2940 festményt.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.