Megmenekült a Bárka
Az elmúlt hetekben többen úgy vélték, a 2012-ben megszüntetett Budapesti Kamaraszínház sorsára juthat a Bárka Színház. Elakadt az átadás-átvétel, ráadásul az idén még egyetlen fillér állami támogatást sem kapott. Mindemellett tetemes adósságot halmozott fel bizonyos beígért, de elmaradt tavalyi állami pénzek miatt. Pénteken azonban kiderült, megmenekül a színház, nem oszlik föl a társulat, azaz hamarosan megköti velük a szerződést az új fenntartó, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, és újraindulhat a Bárka.
Pénteki társulati ülést tartott a Bárka igazgatója, Seress Zoltán, amelyen részt vett a KIM gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára is. Kohut Balázs bejelentette, a minisztérium mihamarabb átveszi a színházat. A teátrum megkapja az erre az évre szánt 178,9 millió forintot. Azt is ígérte, hogy a minisztériumban igyekeznek előteremteni további összegeket, amely a támogatást 250 millióra egészíti ki. Így garantált a színház 2014-es működése, különösen úgy, hogy a Bárka vezetői 80 millió forint körüli saját bevétellel számolnak, és árgus szemmel figyelik a pályázati lehetőségeket is. Arra mindenképpen figyelnek, hogy megtartsák az előadó-művészeti törvény szerinti kiemelt státuszukat: ami két bemutatót és 180 előadást ír elő nekik. E nélkül ugyanis elveszítenék a TAO-bevétel, a társaságiadó-jóváírással járó mecenatúra lehetőségét.
Lapunk információja szerint: 125-130 millió forintnyi adósságot halmozott fel a színház, és az elmúlt hetekben legalább tíz fizetési meghagyás érkezett a gazdasági osztályra, bár még egyik sem jutott el a felszámolási eljárásig. A teátrum vezetése kezelni kívánja ezt az adósságállományt, bár Seress az aktuális helyzet rendezésével kezdené a Bárka újjáélesztését. A KIM-mel kötött támogatási szerződésből hamarosan kiderül, milyen bontásban kapják majd az állami forintokat.
A 178,9 millióra már elkészítették Szabó Attila gazdasági igazgatóval a költségtervet, és jól tudja, szigorúan át kell majd alakítani a belső működést. Bizonyos szerződéseket felülbírálnak, és bár a társulatot meg akarja tartani Seress, más pénzügyi konstrukcióban működteti tovább. (Ami nyilván fizetéscsökkenést jelent.) A munkavállalóknak pedig dönteniük kell: vállalják-e ezeket a feltételeket.
Próba közepén állították le pár hete a Rovarok című darab előkészületeit, mégsem ennek a műnek a próbái kezdődnek jövő héten, hanem az Odüsszeusz szemeteslapáton, amelyet a francia Philippe Genty és Mary Underwood rendez. Ennek oka a Francia Intézet, a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Bárka közötti koprodukció.
A színházra az összköltség negyede hárul majd, és azt reméli Seress, erre is pályázaton találnak fedezetet. Kihagyni ezt a lehetőséget nemcsak anyagilag botorság, hanem szakmailag is. Ráadásul ez egy gyerekeknek szóló előadás lenne, amely hiánycikk volt az utóbbi időben az Orczy-kerti teátrumban. A Vidovszky György rendezte ifjúsági előadásaik elismertek, a Rovarok is ennek a korosztálynak szólna. Most keresik a megoldást, hogyan tűzhetnék műsorra. A februárban levett darabok egy részét igyekeznek visszarakni, de feltehetően csak áprilisban, hiszen már kész a márciusi műsorrend.