Meghalt Elizabeth Taylor
Kattintson a képre, galéria nyílik!
A kétszeres Oscar-díjas angol-amerikai színésznő a kaliforniai Cedars-Sinai kórházban halt meg szerdán. A halálos ágyánál voltak gyermekei, Michael Wilding, Christopher Wilding, Liza Todd, és Maria Burton - állította az ABC amerikai televízió. Taylornak 10 unokája, és négy dédunokája is van. Hat hete szállították kórházba szívelégtelenség miatt.
Nyolcszor kötött házasságot, ebből kétszer Richard Burton színésszel. A Kleopátra című film forgatásakor jöttek össze, amelyet Taylor betegsége miatt többször is el kellett halasztani. Ezért a szereposztásban, sőt a rendezői poszton is csere történt. A film költségei állítólag annyira megnövekedtek (ötmillió dollárról negyvennégy millióra), hogy mai áron állítólag többe kerülne, mint az Avatar. Burton volt egyébként az egyik új szereplő volt a Kleopátraban, Stephen Boyd távozása után kérték fel Marcus Aureliusnak. A Kleopátráról egyébként az a hír terjedt, hogy soha nem látott gázsit kapott érte Taylor: 1 millió dollárt.
Egyébként Taylor már gyerekként a kamerák tüzében állt. Nem megerősítettek hírek szerint: az Elfújta a szél című film egyik szerepét is rá akarták osztani, de apja nem engedte a gyreket forgatni. 1942-ben azonban már a nézők is megcsodálhatták a gyönyörű kislányt a There's One Born Every Minute című moziban. A MGM filmstúdió azonnal szerződést kötött vele, és már velük készült az 1943-as Lassie hazatér. Az igazi hírnevet az 1944-es A nagy derbi című film hozta meg.
Első felnőtt szerepét - Spencer Tracyvel - a Papa című filmben alakította, a kritikusok viszont A Place in the Sun című 1951-es filmjénél figyeltek fel rá. A mozi kilenc Oscar-jelölést kapott, de a díjak közül egy sem jutott ebben az évben Taylornak.
Négy egymás utáni évben jelölték Oscarra: az Esőerdő megye címűért, a Macska a forró bádogtetőnért, Az utolsó nyárért és a Modern kaméliás hölgyért.
Ez utóbbiért 1960-ban végre átvehette a filmakadémia elismerését. A másodikat hat év múlva, a Nem félünk a farkastól női főszerepéért adták neki (a videó részlet a filmből). 1993-ban az Amerikai Filmintézet életmű-díját vehette át.
A hatvanas években már nem ostromolták érte a mozipénztárakat, bár jó szerepeket kapott, ahogy a hetvenes években is.
1980-asban még alkalomadtán kamera elé állt, A kristálytükör meghasadt című Agatha Christie-adaptációban láthatta a közönség 1980-ban, öt évvel később a Malice in Wonderland című tévéfilmben. Utolsó filmszerepe: az 1994-es A Flintstone családban volt, legutolsó tévészerepe pedig a 2001-es Öreg díva, nem vén díva című tévéfilmben - Shirley MacLaine-nel, Debbie Reynoldszal és Joan Collinsszal.
A Wikipedia szerint különleges ritkaságokat is tartalmazó ékszerkollekciója mellett műkincsgyűjteménye szintén nevezetes. Népszerűségét és pénzét szívesen áldozta jótékony célokra: különösen az AIDS betegség kutatását és a betegek gyógyítását támogatta kiemelten és folyamatosan. Részben ezért a tevékenységért 2000-ben II. Erzsébet a lovagi címnek megfelelő "dame" rangra emelte.
Az utóbbi években Taylor többféle betegségben szenvedett: szívelégtelensége mellett kezelték agydaganattal és bőrrákkal, csontritkulása pedig szinte állandóan kerekes székbe kényszerítette.
A színésznő azonban továbbra is tartotta a kapcsolatot rajongóival, méghozzá a Twitteren, ahol a legutóbbi bejegyzése egy vele készült februári interjú volt.
Sírfeliratának állítólag ezt szánta: Itt nyugszik Elizabeth Taylor, aki gyűlölte, ha Liznek hívták.
Gyermek, női testben
Szerencsésnek mondta magát, mert szépség, hírnév, vagyon, több Oscar-díj is megadatott neki. Mindezért azonban saját bevallása szerint szörnyű árat fizetett. Házasságai tönkrementek, betegségek, műtétek gyötörték. A lelki-testi fájdalmak elől gyakran az alkoholban, a drogokban vagy az evésben keresett menedéket, miközben az AIDS-elleni küzdelem egyik vezéralakjaként mások szenvedésein próbált enyhíteni.
Elizabeth Taylornek nagy szíve volt. Azt sem szégyellte, hogy abban sok férfinak jutott hely. A legtöbb a legpusztítóbb szerelemnek: Richard Burtonnel gyakran a tettlegességig imádták egymást. – Sosem gondoltam, hogy lehet ennyire szeretni. Richarddal talán ezt is túlzásba vittük – nyilatkozta az 1932-ben Nagy-Britanniában született, de gyerekkorától az Egyesült Államokban élő hollywoodi díva, akivel az 1963-ban készült Kleopátra forgatásán találkozott.
A sztárt ambiciózus egykori színésznőként édesanyja unszolta bele a filmes világba. Amerika háborúban állt Hitlerrel és szövetségeseivel, amikor tinédzserként egyik első szerepét alakította az 1943-as Lassie hazatérben. Elbűvölő volt Makrancos hölgyként. A Macska a forró bádogtetőn vonzó Maggie-jeként hiába próbálta filmbeli férjét, Paul Newmant eltéríteni az alkoholtól. Pár évvel később a Nem félünk a farkastól Marthájaként mutatta meg magából a legtöbbet. Egy olyan középkorú, alkoholista nőt játszott, aki férjével, mondani se kell: Burtonnel, mind az ivásban, mind a másik szapulásában felvette a versenyt. Magát mégis másnak látta. Női testbe rejtett gyermeknek.