Mátyás király Firenzében
A múzeum az egyik legfontosabb úticélja a Firenzébe látogató turistáknak, többek közt az emeleti Fra Angelico által kifestett celláknak köszönhetően, így óriási a látogatottsága. Az emeleti Michelozzo által tervezett 450 m2-es reneszánsz könyvtárterem méltó keretet ad majd a tárlatnak.
A kiállítás a 15. század második felének két vezető európai államférfiját: Mátyást és Lorenzo de’ Medicit állítja párhuzamba. A Zsigmond-kor bemutatása vezeti be a korszakot. Szerepelnek a tárlaton Vitéz János és Janus Pannonius, a legfontosabb magyarországi humanisták kódexei. Az egyik leglátványosabb műtárgy Mátyás Firenzében, a 15. században szőtt trónkárpitja, a Magyar Nemzeti Múzeum féltett kincse – tudtuk meg Farbaky Pétertől, a BTM főigazgató-helyettesétől, a kiállítás egyik kurátorától. A kárpit fél évezred után tér vissza készítése helyszínére.
A tárlat bemutatja Mátyás építkezéseit, az uralkodó és felesége portréit. Megismerkedhetünk azokkal a firenzei humanistákkal, akikkel az uralkodó kapcsolatban volt, írásaikkal a Corvina-könyvtárban is helyet kaptak. A Corvina-könyvtár és Lorenzo gazdagon díszített kódexei a kiállítás centrumába kerültek. Ezenkívül külön kiemelték a Firenzében és Budán is fontos Herkules-mítosz témáját, valamint a két főszereplő studiolóját, dolgozószobáját.
Beatrix királyné márvány mellszobra egy New York-i gyűjteményből érkezett - emelte ki Pócs Dániel, az MTA Művészettörténeti Intézetének munkatársa, a kiállítás másik kurátora. Ritkán látható kincsként állították ki azt a londoni és New York-i gyűjteményből kölcsönzött két nagy méretű, 1476-ra datált itáliai majolikatányért is, amely Mátyás és Beatrix esküvőjére érkezett a budai udvarba. A kiállítás a trónutódlás problémájával, valamint a Jagelló-korral zárul, középpontban a török elleni harccal, amely végül a középkori Magyarország bukásához vezetett. Mátyás halála után az utókor mindmáig történelmünk egyik legfényesebb fejezetének tartja a korszakot.
A tárlat rendkívül változatos műtárgyakkal mutatja be a magyar kora reneszánszot és firenzei kapcsolatait: a festményektől a kódexekig, a szobroktól az építészeti töredékekig, az érmektől az ötvöstárgyakig, a hatalmas majolikatálaktól a textíliákig. A műtárgyak tíz ország 35 gyűjteményéből érkeznek, köztük a New York-i Metropolitan Múzeumból, a washingtoni National Galleryből, a londoni Victoria and Albert Museumból, a párizsi Bibliothèque Nationale-ból, a Vatikáni Könyvtárból, a müncheni Alte Pinakothekből, a bécsi Österreichische Nationalbibliothekből és nyolc firenzei gyűjteményből, köztük az Uffiziből. Magyarországról hét közgyűjtemény kölcsönzi műtárgyait a bemutatóra.
A kiállítást a római Kulturális-turisztikai Minisztérium, a toscanai tartományi kulturális igazgatóság, a firenzei múzeumok főfelügyelősége finanszírozta, a magyar részvételt pedig a Nemzeti Kulturális Alap támogatása tette lehetővé. A tárlat 2014. január 6-ig tart nyitva, és a 2013-as firenzei „Un anno ad arte” kiállítássorozat egyik legkiemelkedőbb kulturális eseménye.