Magyar Dal Napja: smasszerek, kopók és elítéltek
A válogatás sokféle, ahogy az MP3 lejátszóban pörögnek egymás után az ilyen-olyan számok: nincsen bennük semmi közös, ha csak az nem, hogy a hallgatójuk mindegyiket szereti. Presser Gábor ötlete, a hajdani „mínusz egyedik” Sziget-nap mostanra kinőtte magát: az országszerte hallható ingyenes fesztivál kétségtelenül változatos programot kínál, sem ízlés, sem feltételezhető politikai irányultság mentén nem szelektál. Keresgélem a zenekar-nevek között a fülbemászóakat. Úgy tűnik, hogy az elnevezés-logika nem változik az idővel: még mindig az egytagú név a befutó, amelyik banda hosszú nevet választott, azt az idő rövidíti le. A műsor szerencsére alkalmas ennek megvizsgálására mivel egyre több a fellépők között a fiatal.
Itt van rögtön a Gödör klub, ahol húsz fiatal zenekar mutatkozik be és a kínálat országszerte is erős, csak a példa kedvéért olyan nevek következnek, mint az ef Zámbó Happy Dead Band, a KFT, Rúzsa Magdi, Harcsa Veronika, a 100 Folk Celsius és a Besh o droM. A Petőfi Rádión pedig a megszokottnál is több magyar dal szól majd.
Nyíregyházán még 12-én is lesz egy „másnapos fesztivál”: Karácsony János tart majd rendhagyó énekórákat. Érdekes lehet még a helyi Büntetés-végrehajtási Intézet Rockszínpadának műsora, ahol idén a Kopók, a Bírók és ügyvédek, az Elítéltek és a Smasszerek zenekara is fellép. A teljesség igénye nélkül Egerben Kovács Kati és Herczeg Flóra énekel, Zalaegerszegen a Griff Bábszínház, Százhalombattán a Bon-Bon és az Ufo, Szombathelyen pedig a Pál utcai fiúk és a Mokka lép fel az esti utcabálig.
A fesztivál előestéjén, éjfélkor kezdődik a Magyar Dal Órája: DJ Dominique (Várkonyi Attila) elképzelése, hogy magyar dalokra scratch-eljenek a DJ-k a Népligetben. Néhai zenekarok relikvia-kiállítása és magyar dalok: ez lesz a Camponában, bár az ötlet vitatható, hiszen a bevásárlóközpontban szinte már észre sem vesszük, ha szól a zene. A rocktörténetről, koncertfelvételekről és a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évek rockzenéjéről szól a Bem Rockpart műsora. A Rádió Q és a Kultúrpart TV élőben közvetíti az Ajtósi Dürer sor nyilvános zenekari próbáit. Ezen kívül a fővárosban lesznek még jazz, világzene és gyerek-programok, ez utóbbi a KOBUCI kertben, ahová este Ferenczi György, Rackajam, na meg Budapest Bár várható.
A klasszikus zene az Óbudai Társaskör műsorán szerepel, a Jedermann-kávéház színpadán pedig Bárdos-Deák Ágnes projektje: kortárs költők megzenésített verseit fogják énekelni. Angyalföldön lesz gyerek Ki-mit tud?, a Vígszínház zenés darabok betétdalaiból válogat, a Zöld Pardonban pedig ismét lesz Szerzők Színpad, hogy a fesztivál ne csak az előadókról, de a szerzőkről is szóljon.
Új helyszín az R33: a talán legizgalmasabbnak tűnő koncepció szerint a fellépő zenekarok mellett mai követőik mutatkoznak be. Itt bizonyára számos népszerű, stílus-plagizáló „utóíz zenekar” neve is felmerülhetne, mondjuk a Kispált utánzók szélesebb köre, de a válogatás szerencsére nem erről szól. Lesz Balaton, Peter Ogi, az ef Zámbó Happy Dead Band. És a fiatalok közül legyen itt Király Marina neve.
Nagypapám szokása a nyári hőségben felpattanni a combinora: többnyire megy pár kört és elolvasgat a légkondi hűvösében. Az MDN keretében ha nem is lehűtött, de zenélő járművek keresztezhetik az utunkat. Már egy héttel korábban, 4-én és a fesztivál napján ismét lesz „Dallamos Villamos.” A kettes és a négyes vonalán érvényes jeggyel vagy bérlettel, bárki belehallgathat a Presszó Tangó Libidó, a Kávészünet, a Peacetones, a TükeZoo, vagy a Borgia műsorába. A „Nótahajón” pedig Pere János, Forgács Gábor, Csongrádi Kata és Nógrádi Tóth István énekel. A zene magával visz.