Lovas Ildikóé a Rotary Irodalmi Díj
A regény két főszereplője Kozma Léni, a szabadkai tanárnő és Leni Riefenstahl, a hitleri propaganda-gépezet tehetséges dokumentumfilm rendezője, a „két kis kavics”, ahogy magukat nevezik, nevezték. De valóban kis kavicsok vagyunk-e a történelem fogaskerekei között, s ha igen, akkor meg tudjuk-e akasztani a kerekek forgását, vagy összemorzsolódunk közöttük? Erről szól a mű.
A Rotary Irodalmi Díjat a Rotary Club Budapest-Tabán alapította 2008-ban. Ebben az elismerésben részesülhet az a könyvhéttől-könyvhétig, magyar nyelven megjelent, eredeti irodalmi alkotás – regény, novella, verseskötetet –, amely magas irodalmi értékén túl, leginkább kifejezi a Rotary eszmeiségét. A díj nyertese egy emlékplakettet és hárommillió forintot kap. Korábban Lator László, Darvasi László és Szilasi László vehette át az elismerést.
A díj honlapja szerint az odaítélésről kuratórium dönt felkért zsürorok javaslata alapján. A kuratórium elnöke Sumonyi Zoltán költő, író, a magyar P.E.N. Klub ügyvezető alelnöke, tagja Gömöri György Londonban élő magyar költő, a Cambridge-i egyetem professzora, és Ilia Mihály irodalomtörténész, a szegedi egyetem professzora. A zsűri tagjai irodalommal hivatásszerűen foglalkozó, nem könyvkiadóknál dolgozó szerkesztők, kritikusok. A grémium névsora titkos.
Idén a következő művek kerültek föl a „nyolcas listára”:
Böndör Pál: A holdfény árnyékában Regény (Nyitott Könyvműhely)
Lovas Ildikó: A kis kavics Regény (Kalligram)
Horváth Péter: Bogárvérrel (Áltörténeti)- Regény (Noran Libro)
Nádas Péter: Fantasztikus utazáson Esszék (Jelenkor)
Varga Mátyás: parsifal, parsifal Versek (Magvető Kiadó)
Tóth Krisztina: Pixel (Magvető Kiadó)
Buda Ferenc: Világ, világom Önéletrajzi regény (Holnap Kiadó)
Rakovszky Zsuzsa: VS (Magvető Kiadó)
A díjátadó előtt pár nappal közzétett szűkített listán már csak három mű szerepelt: Horváth Péter, Lovas Ildikó és Tóth Krisztina alkotása.