Liszt Ferenc Mexikóban hódít
Él Mexikóban egy zongoraművész-zongoratanárnő, aki hosszú évek óta azon dolgozik, hogy az üdülőparadicsom lakóival-látogatóival megismertesse az európai, leginkább a magyar kultúrát, annak sokszínűségét, sokrétűségét. Ehhez hazánk kultúrája kiváló követeinek Mexikóba való meghívásával vezet az út. Ujj Emőke az idén már hatodik alkalommal rendezi meg a Magyar Fesztivált Cancúnban.
A 2011-es programsorozat történetesen főként a kétszáz éve született világhírű zeneszerző, Liszt Ferenc munkássága köré szerveződik. Az ő darabjait játsszák magyar és mexikói művészek elegáns szállodában csakúgy, mint a város kulturális központjában.
A magyar vonalat például Balatoni Péter képviseli, aki oly sok külföldi fellépés után most Közép-Amerikát is meghódítani készül játékával. De az is kiderül cancunban, hogyan interpretálja – persze a szerző útmutatásainak figyelembe vételével - saját temperamentumával fűszerezve Liszt műveit az egyik leghíresebb, különben Európában tanult mexikói zeneművész, Rodolfo Rotter, aki kétszer is fellép a fesztiválon.
Ugyancsak a cancuni feszt vendége lesz azt eddig több mint húsz siekres nagylemezt megjelentető Alejandro Corona, ő a klasszikusok mellett dzsesszt és bolerót is játszik tanítványával, a zsenge kora ellenére is elismert zongorajátékos Javier Valerával.
A fesztivál szervezői szerint a programsorozaton leginkább Liszt Ferenc ifjúkori, „kozmopolita éveinek tükre jelenik meg”. Az említettek mellett számos fiatal és már jó ideje felfedezett zongorista adózik tisztelettel a magyar zeneszerző életművének, s látható egy, a komponista életéről szóló tárlat is.
A Magyar Fesztivál persze nem kizárólag Lisztről szól. Levetítik például a Nobel-díjas Kertész Imre azonos című regényéből készült Sorstalanságot is, Dr. Theesz Margit pedig a Magyarországról Latin Amerikába érkező emigránsok helyzetéről, történetéről tart előadást.