Lezárult a Múzeumok mindenkinek program
Sikertörténetként aposztrofálták a most lezáruló, öt éve útjára indított Múzeumok mindenkinek elnevezésű, mintegy 438 millió forintból tető alá hozott projektet egy csütörtöki, az Emberi Erőforrások Minisztériumában tartott sajtótájékoztatón Budapesten. Ezen részt vett Hammerstein Judit, az Emmi kultúráért felelős helyettes államtitkára, Vigh Annamária, az Emmi Közgyűjteményi Főosztályának vezetője, Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, projektgazda, Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese, projektmenedzser és Benkőné Kiss Zsuzsanna, az Emmi Kulturális Fejlesztési Örökségvédelmi és Igazgatási Főosztályának vezetője.
A program célja a magyar múzeumok képzési és oktatási szerepének, funkcióinak erősítése volt, a projektgazda szerepét a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum vállalta fel. Az operatív munkát a Skanzen egyik igazgatóságaként működő Múzeum Oktatási és Képzési Központ (MOKK) végezte, negyvenfős országos múzeumi koordinátorhálózatának bevonásával.
A Múzeumok mindenkinek program keretében egyebek mellett 10 mintaprojekten keresztül ismerkedhettek meg a múzeumi munkatársak a kiállításokhoz kapcsolódó tevékenységek nagyon fontos lépéseivel (pl. projektmenedzsment, pénzügyi tervezés és lebonyolítás, pályázatírás, közbeszerzések, kommunikáció) közelebbről, de a MOKK a program égisze alatt négy kutatást, módszertani fejlesztést is elvégzett. Ezenkívül képzési programokat is rendezett a központ a Skanzenben, mely a hazai múzeumok közül először lett akkreditált felnőttképzési intézmény. Az elmúlt öt évben megvalósult 42 ingyenes képzés során összesen 593 hallgatót vértezett fel múzeumpedagógiai tudással 159 oktató. A 2008 óta eltelt fél évtized alatt 9 országos konferenciát rendeztek, ezeken mintegy kétezren vettek részt.
A már említett negyvenfős koordinátori csoport 566 rendezvényt hozott tető alá. A projekt eredményei terjesztésének, vagyis disszeminációjának keretében 10+1 kötetes sorozat jelent meg Múzeumi iránytű címmel, s a 9 kötetes Múzeumiskola is nyomdafestéket kapott. Megújult továbbá a 2010-ben indított, az eredményeket bemutatni hivatott honlap is, mely a mokk.skanzen.hu-n indult új útjára. Elérhető a Múzeum a la carte elnevezésű felület, itt az érdeklődők a magyarországi múzeumok kiállítási és múzeumpedagógiai kínálatában böngészhetnek, több szempont (település, tematika, időpont, életkor stb,) szerint. Jelenleg 226 múzeum 220 programja és 800 tárlata szerepel az adatbázisban.
A skanzen főigazgatója elmondta: ahhoz, hogy intézményében eredményesen lehessen a szakembereknek a korszerű kiállításszervezésről, illetve múzeumpedagógiáról beszélni, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak is meg kellett felelnie ezeknek a követelményeknek. Ma viszont már nemhogy megfelelnek, de a MOKK szervezi a Múzeumok Őszi Éjszakája mellett a Múzeumpedagógiai évnyitót is. Újságírói kérdésre Benkőné Kiss Zsuzsanna elmondta: az Európai Unió pályázati lehetőségeinek köszönhetően a most lezáruló programon túl a minisztérium további 1,1 milliárd fordított a múzeumpedagógiai programokra, és a terület infrastrukturális fejlesztéseire is több mint 3,5 milliárd jutott.