Ifjak a színen
Bíró Csilla foglalkozása szerint impresszárió, és nem szereti, ha kétszáz éves múltra visszatekintő szakmáját összekeverik a menedzserekével, vagy a koncertszervezőkével. Az a célja, hogy művészkarriereket építsen: most a "trónörökösökét".
- Ezzel a koncertsorozattal itthon is be akartam mutatni az általam képviselt négy zenészt, Baráti Kristófot, Farkas Gábort, Fülei Balázst és Várdai Istvánt. Azért adtam ezt a címet, mert szerintem bennük megvan az a tehetség, munkabírás, és muzikalitás, hogy a jövő világhírű magyarjai legyenek - magyarázza Bíró Csilla.
Itthon a fiatal zenészek nincsenek könnyű helyzetben, sokan közülük kénytelenek magukat menedzselni. A nemzetközi versenyekre való kijutás és a koncertszervezés is sok pénzt, időt, és nem utolsósorban kapcsolatokat igényel. Bíró Csilla ezt mind biztosítja a négy fiatalnak, cserébe azt várja tőlük, hogy éljenek is a felkínálkozó lehetőségekkel. Mindannyian sok versenyre járnak, mert a koncertvilágban egy-egy komoly helyezés hatalmasat lendíthet a zenészek karrierjén, és habár a lemezkiadás haldoklik, egy, a nemzetközi piacon jól fogyó lemez is felkeltheti az érdeklődést a zenészek iránt.
- A versenyek és fellépések számában meg kell találni az arany középutat: aki évi száz koncertet vállal, egy-két év alatt kiég, de az is igaz, hogy a fiúk még nincsenek abban a helyzetben, hogy bármilyen lehetőséget visszautasítsanak. A koncertéletben több évre előre kell szervezni, de ennek már kezd beérni a gyümölcse. Várdai István csellista első lett a genfi Nemzetközi Zenei Versenyen, azóta a világ számos koncerttermében léphetett fel. Fülei Balázs zongorista is bemutatkozhatott a Carnegie Hallban, az ugyancsak zongorista Farkas Gábor Liszt-lemezét pedig a Gramophone is méltatta. Baráti Kristóf kedden játszik az MTA Dísztermében, neki is van már saját felvétele, amelyen Paganini-hegedűversenyeket ad elő. Az előadás kuriózum lesz: ritkán fordul elő, hogy valaki egy koncerten előadja Bach összes szóló hegedűművét. Az impresszárió szeretné, ha a zenészekkel nemcsak a megszokott koncertkörnyezetben lehetne találkozni. A Petőfi Irodalmi Múzeum Radnóti-kiállításának megnyitóján például Farkas Gábor játszott Lisztet és Chopint.
Bíró Csilla nem bízza a szerencsére a pártfogoltjai kiválasztását. Mivel ő is zongoristának készült, de egy betegség miatt végül nem lehetett zenész, maga keresi a tehetségeket a versenyeken, vizsgakoncerteken.
- Nem én találtam fel a spanyolviaszt. Az impresszárió szakma kétszáz éves, a Zeneakadémia pedig ontja a tehetségeket. Csak éppen fel kell őket fedezni, és elindítani a siker felé. Ez persze nem kevés anyagi és szellemi befektetéssel jár, de azt kell mondanom, ez egy üzleti szempontból is járható út.