Fesztiválhangulatban

A korábbi évekhez képest kiugró eredményeket is elértek egyes kiadók a tegnap zárult XVI. Budapesti Nemzetközi Könyvvásáron. A sok látogató és az erős érdeklődés sem utalt válsághangulatra. Inkább majálisra.

Két, erős vonzerőt gyakorló személyiség fémjelezte a könyvfesztivál idei sokszínűségét: a nemzetközi rangú orosz Ljudmila Ulickaja regényíró és a magyar gyökereire is büszke amerikai színész-celeb, Tony Curtis, aki most önéletrajzi kötetének megjelenése alkalmából járt Budapesten. Kettejük között feszült ki egy ív, amelyet a legkényesebb ízlést kielégítő munkáktól a napi praktikumot kínáló kiadványokig és a lektűrökig húztak meg a kiadók. Ulickaja bevallott individualistaként az egyén felelősségére és aktivitására apellált, Curtis pedig saját példáján csillantotta meg a nagy amerikai álmot: képzetlen cipőpucoló fiúból hogyan lehet valaki Hollywood irigyelt sztárja. Mindketten rajongók százait vonzották, ha nem is azonos összetételben. Azért egyikük sem tudta beárnyékolni olyan személyiségek jelenlétét, mint például a nálunk a General Pressnél megjelenő híres Findusz-könyvek írója, Sven Nordqist vagy az erdélyi gyerekmenhelyet alapító pap, Böjte Csaba, akiről szép portrékötetet hozott ki a Helikon. Mindkettőjüknél tolongtak dedikációért.

De nemcsak ott. A fesztiváli látogatók száma már vasárnap reggel meghaladta a tavalyi 61 ezret. Kolosi Tamás, a Líra Könyv Zrt. elnök-vezérigazgatója legalább 70 ezres közönséget becsült az idén. Náluk, ahol több kiadó, például a Magvető vagy az Athenaeum is működik, 10-15 százalékos forgalomnövekedést mértek. Megduplázódott a gyerekkönyvek eladása. Az élre került Ulickaja új regénye mellett Huszár Tibor ÁVH-történeti műve is. Az Osirisnál egyebek mellett a Radnóti-életrajzot és A magyar jobboldal hagyományai című kötetet vitték. A gyerekkönyveket megjelentető Naphegy Kiadónál, mint szervezőnél igen sikeresnek tartják a Millenáris Fogadó épületében 13 könyvműhely által berendezett gyerekparadicsomot. A Tinta Kiadó sokak érdeklődését találta el a Keresztnevek enciklopédiájával. Az Alexandránál sláger volt a Curtis-memoáron kívül a Borkalauz. Az Európa ezúttal közép-európai szerzőket hozott, de várakozáson fölül fogytak korábbi sorozatainak kötetei, Bulgakovtól például a Mester és Margarita. Enyhén emelkedő forgalmat tapasztaltak a Kossuthnál, ahol a huszonnégy kötetes Magyarország Története sorozat debütált. Megjelentették fantasztikus regényíró pályázatuk első három helyezettjének műveit, az első díjas Székelyhidi Zsolt a földi katasztrófa után más bolygókra menekülő emberek sorsáról írt.

Kiosztották tegnap a könyves díjakat is: az Év kereskedője a Bookline, az Év kiadója az Európa lett. A II. kerület díját a Kossuth és a Helikon kapta. Az év gyerekkönyve Szijj Ferenc Zöldség Anna és a beszélő póniló (Pozsonyi Pagony), valamint Lackfi János Kövér Lajos aranykeze (noran). Az év illusztrátora Békés Rozi, gyerekkönyveiért életműdíjat kapott Mosonyi Alíz.

Már vasárnap reggelre megdőlt a látogatói rekord
Már vasárnap reggelre megdőlt a látogatói rekord
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.