Kepes megint

Mint azt szerdán este hírül adta a Magyar Távirati Iroda, a múlt héten, Bolíviában egy rendőri akció során lelőtt Rózsa Flores Eduardo és társai ügyében fordulat állt be. Az esetet vizsgáló nyomozócsoport birtokába került néhány fénykép, melyen Rózsa Floresék és "különféle személyek" láthatók, amint "gitároznak, vacsoráznak, húst sütnek". Lehet, hogy egy-egy ilyen fénykép meglódítja a detektív fantáziáját (ki mint él, úgy gitározik), azért a bolíviai nyomozók számára alighanem több kapaszkodót kínál Kepes András Eduardo titkos küldetése című filmje, amelyet a héten mutatott be a Magyar Televízió, és amely hozzájuk is eljutott.

Rózsa Flores Eduardo egy kamera előtt, tavaly ősszel titkos vallomást tett Kepes Andrásnak, melyben elmondta: rövidesen Bolíviába, szülőhazájába utazik, mert felkérést kapott arra, hogy a kettészakadással fenyegetett országban Santa Cruz, illetve a keleti tartományok védelmét szervezze meg. Hozzátette: küldetése során eszébe sincs az ellenoldalon álló elnököt meggyilkolni, La Paz ellen vonulni, egyáltalán: "Che Guevarát játszani". A felvételt Kepesre bízta, akkor vegye elő, ha az élet úgy hozza.

Most úgy hozta.

Rózsa Flores Eduardo életét és halálát sűrű, iszamós rejtélyek fonják körül, ezért kitűnő ritmusban került az MTV képernyőjére a felvétel, mely az elmúlt napok legnagyobb figyelemmel kísért médiaeseménye volt; még Overdose és Orbán Viktor munkamegbeszélését is megelőzte.

Kepes tizenöt éve követi Rózsa Flores kalandjait, ennyi ideje igyekszik megfejteni, miképpen fér meg valakiben a délszláv háborúba önkéntesnek álló újságíró és az álmodozó költő, a hívő keresztény és a hívő muzulmán, a szökőár sújtotta vidékekre igyekvő gyakorlatias, segítőkész férfi és a kertjében radikális, politikai tárgykollázsokat készítő önjelölt művész.

Kepes megtehette volna, hogy a közérdeklődésre tekintettel egy izmosabb összegért levetíti Eduardo utolsó vallomását, aztán elhajózik a Bahamákra pihenni. De ő nem szereti a bulvármegoldásokat, a félszívvel és féligazságokkal elénk lapátolt szenzációkat. Az Eduardo titkos küldetése című, ötvenperces film gerincét Rózsa Flores vallomása adta, a végkifejlet értelmezését pedig korábbi interjúrészletek, a Rózsa Flores Eduardo élete alapján filmet forgató Fekete Ibolya gondolatai, Rózsa Flores falubéli szomszédainak véleménycsokra és a főszereplő halálról írt verse.

Kepes ismét megmutatta, hogy egy szenzációról a bulvár hamis izgalma nélkül is lehet érdekesen beszélni. Emberséges figyelemmel, harsányság és tolakodás nélkül. Érzékenyen, elgondolkodtatóan. Kepes nem akart megoldást adni, nem kívánta a történetet legömbölyíteni, nem akart okos megmondóként mutatkozni. Vállalta bizonytalankodását, riportalanyát pedig meghagyta besorolhatatlannak, ha tetszik, ellentmondásosnak. A konklúziót a nézőre bízta.

- Néha arra gondoltam - mondja a film végén -, ha sikerülne megértenem Rózsa Flores Eduardót, talán megérteném azt is, miért ilyen a mi hazánk. Lehet, hogy ez volt Eduardo titkos küldetése?

Nem lehet, biztos.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.