Új hely, félig új technika
Most fordul finisbe a Magyar Televízió 52 éves történetének egyik legnagyobb projektje - jellemezte a székházváltást lapunknak Medveczky Balázs, a köztévé ügyvezető alelnöke, aki Rudi Zoltán 2008-as távozása óta látja el az MTV elnöki feladatait. Létfontosságú, hogy július 31-ig befejeződjék a teljes kiköltözés, mert ezt követően piaci bérleti díjat kellene fizetniük, ami Medveczky szerint "beláthatatlan következményekkel" járna. - A korszerű gyártóbázis elfoglalásának jelképes üzenete is van - állítja az alelnök -, a televíziózásban terjedő új megoldások - például az internetalapú tévézés - korában a köztévé modern székhelyre váltja a Szabadság téri Tőzsdepalotát.
Az ügyvezető az egységes, modern digitális technológiai pályázat meghiúsulását egyértelműen a gazdasági válság számlájára írja; az ajánlattevő, aki az egészet fizette volna, maga sem talált a piacon finanszírozót. Egy másik, április 9-én lezárult, és az előzőnél jóval kisebb volumenű tenderével mégis szerez némi új technológiát új székházába a tévé. A Rexfilm Kft. szállítja és szereli be az SD/HD - azaz a ma és a jövő technológiáját egyaránt kezelő -, szerveralapú adáslebonyolítót csaknem 300 millió forintért, készíti el a központi kapcsolótermet meg a műholdállomás néhány új elemét 323 millió értékben. Az új hangrendszer elemeit a Wallis-csoporthoz tartozó Navigátor Zrt. szerzi be (150 millióért), az utasító rendszer pedig az AudMax Broadcast Kft.-től érkezik majd 90 millió forint értékben. Lapunknak mindhárom cég képviselője úgy nyilatkozott: tudják tartani a június 30-i átadási határidőt.
A Magyar Televíziót - a forint az euróval szembeni gyengélkedése miatt - milliárdos veszteségek érik, miközben a költözés és a vele járó beruházások mértéke is 4,5 milliárd forintra rúg majd az évi 34 milliárdos költségvetésű médiumnál. Vélhetően ezért is kezdi átvizsgálni az 50 millió forint feletti értékű szerződéseit a médiavállalat, közte az új székház euróban rögzített bérleti díjáról szóló kontraktust is.
Ami a költözés részleteit illeti: legelébb a műsorkészítést támogató adminisztratív egységek települnek át Óbudára. A filmarchívum 140 ezer tekercsét már decemberben átvitték az új székházba. Az archívum és az irattár még az áttelepülés előtt áll: az előbbinél kétezer dobozt, több mint 350 ezer adathordozót, az irattárnál mintegy háromezer dobozt kell megmozgatni.
A technika kiszállítása április végén kezdődik. Május közepén a műsoros területekkel párhuzamosan megindulnak a műsorokhoz használt eszközök, utómunkaegységek, majd a hónap végén az úgynevezett virtuális stúdió (itt készül a Kékfény, a Kárpát Expressz, az Átjáró, a Kézfogás, a Szempont, a Múltkor, a Panoráma, a Sporthét). Legvégül, júniusban a hírterület vándorol át az új komplexumba.
A költöztetés összköltsége pontosan még nem ismert - állítja a Magyar Televízió. Az archívumot a Profi Költöztetési Kft. szállítja kicsivel több mint 19 millió forintért; az irattárat a Pannon Trans Kft. valamivel több mint egymillióért. Mindkét cég tenderen nyerte a megbízást, ám az irodai eszközök szállítására nem érkezett érvényes ajánlat. Ezt az MTV saját eszközparkjával oldja meg.
Még néhány számadat, amely érzékelteti a feladat léptékét: az 1500 köbméternyi díszlet és a hatezer darabos bútortár még tavaly új otthonra talált Óbudán. A 120 ezer jelmez és a 60 ezer kellék is átköltözött. Az irodák költöztetése során 11 500 darab különféle méretű dobozt, 330 irodaberendezési és felszerelési tárgyat 138 tehergépkocsi-fordulóval viszik át. Két komplett stúdiót is költöztetnek: a 4-es stúdió 15 éve létesült, a virtuális stúdió pedig kétéves.
Tavaly november óta egyébként már működik két stúdió az új bázison. A 600 négyzetméteres 1-esben nagyprodukciók készültek: a Nyugat 100 + színház, a Szilveszter, jelenleg pedig A TV ügyvédje és a Csináljuk a fesztivált! A kisebb 2-es stúdióban olyan saját gyártású műsorokat állítanak elő, mint a Lapozó, az Önök kérték!, a Magánbeszélgetések, a Záróra és a Szósz?!:-). A két felvételi termet egyelőre közvetítőkocsikkal működtetik. Mivel a teljes körű digitális technika beszerzése anyagi okok miatt meghiúsult, HD-stúdiója egyelőre nem lesz a köztévének. A vásárolt (élő és rögzített) és a vállkamerával rögzíthető műsorok esetében a köztévé szeretné folyamatosan bővíteni a nagy felbontású produkciók arányát.
A székházváltásból a nézők leginkább azt érzékelik majd, hogy minden saját gyártású produkció 16:9-es képarányban készül, beleértve az összes aktuális műsort is. Erről a formátumról - áll a tévé közleményében - sokkal egyszerűbb ugyanis átállni HD-re, illetve jóval egyszerűbb keverni a hagyományos felbontású műsorrészeket a HD-minőségű műsorrészekkel.