Start a Zeneakadémián
Idén elkezdődik végre a Zeneakadémia felújítása - hangzott el egy tegnapi sajtótájékoztatón. Évekig tartó tervezgetés után tavaly októberben írták alá a 10,8 milliárd forintos szerződést (a munkálatok költségeiből 9,7 milliárd forint uniós támogatás, a többit a magyar állam adja). Először - idén nyáron - azt a Wesselényi utcai épületet kezdik el felújítani, amelyet nemrég kapott meg a Zeneakadémia: ez lesz az egyetemi szolgáltatások központja. A munka a tervek szerint 2010 őszére fejeződik be.
A november végi utolsó tanítási napok és koncertek után költözik ki a Liszt Ferenc téri épületből az egyetem, de azt még nem tudják, hogy hová: az átmeneti időszakra ugyanis a saját költségvetésükből kell épülete(ke)t bérelni. Lakatos Gergely, a rekonstrukció projektmenedzsere elmondta: a Zeneakadémia épületére vonatkozó kiviteli tervek gyakorlatilag elkészültek, és minden, korábban felmerült műszaki problémára sikerült megoldást találniuk - a klimatizálást például úgy sikerült megtervezni, hogy kívülről, az utcáról semmi nem fog látszani belőle.
Úgy tűnik, akusztikai szakértőnek sikerült megnyerni Larry Kierkegaard-t, akinek a vezetésével úgy szeretnék kialakítani a nagytermet, hogy a mostani helyzettel ellentétben a beszédet is jól lehessen érteni-hallani. Megújul a színpadtechnika, a pódium mobilabb lesz, a zongorasüllyesztőt áthelyezik, a színpad alatt pedig hangszertárolót alakítanak ki. A kisteremben visszaállítják a zsinórpadlást és a zenekari árkot, így félig szcenírozott előadást, akár barokk operát is előadhatnak benne. Készítettek egy javaslatot a Liszt Ferenc tér Zeneakadémia előtti részének rekonstrukciójára is, alatta például mélygarázst építenének. Ha ez nem valósul meg, együttműködési lehetőséget keresnek a környékbeli parkolóházakkal.
Batta András, az egyetem rektora ugyanakkor elmondta: most indítják el a karmesteri doktorképzést - erre már nagy szükség volt, hiszen ahhoz, hogy valaki egyetemen taníthasson karmesterként, doktori végzettség szükséges. Idén Peskó Zoltán karmester vezetésével elindul a képzés, amelynek érdekessége, hogy a gyakorlati zenekari órákat a hallgatók Győrben, a Győri Filharmonikus Zenekar közreműködésével teljesíthetik. Szintén az újítások közé tartozik, hogy a végzős növendékek diplomakoncertjeiket ezentúl a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és Rolla János hangversenymester közreműködésével adják.