'Magam kortársa akartam lenni'
Ült Rozsda Endre festőművész a Zeneakadémia nézőtéren, és a bartóki világot hallva úgy gondolta, ezentúl másképp fest. "Teljesen megrészegültem ettől a zenétől. Úgy éreztem, hogy a művészetemet bírálja. Megértettem, hogy nem vagyok a magam kortársa" - írta később az estről.
Az egykori Aba-Novák-tanítvány ezután Párizsba költözött, élénk színű, leegyszerűsödő formanyelvű, szürrealista alkotásaival valóban saját maga kortársává vált. Picasso, Max Ernst, Giacometti, Viera da Silva jó barátjáról itthon még manapság is kevesen tudják, hogy létezett, noha Párizs előtt már 22 évesen budapesti retrospektív kiállításon mutatta be alkotásait, ahol a Szépművészeti Múzeum akkori főigazgatója, Petrovics Elek is vásárolt tőle egy tájképet. Az ötévnyi párizsi korszak után újra Budapesten alkotó művész alapító tagja lett az Európai Iskolának, Anna Margittal létrehozta a formalista művészek csoportját, majd az ötvenes évek tiltáskorszaka után - amikor is a Bábszövetségnek dolgozott, könyvillusztrációkat készített, és legfeljebb csak titokban festhetett - újra Párizst és a montmartre-i műtermet választotta menedékül. Akkor már végleg.
A francia fővárosban aztán rendszeresen kiállított, képei eljutottak Európa nagyvárosaiba és Amerikába is. Álomszerű mesevilágot idéző ceruzarajzait, aprólékosan kidolgozott lényekkel, szörnyekkel benépesített paradicsomát és poklát, férfi- és női lábakkal, kezekkel, egymásba kapcsolódó testrészekkel, versszerű szövegekkel telirajzolt munkáit itthon az 1998-as, Műcsarnokban rendezett életmű-kiállításán fedezték fel újra.
A rangos francia művészeti díjakkal kitüntetett, tíz éve elhunyt művész előtt április 21-től kiállítássorozattal és szimpóziummal (április 25.) tiszteleg a Várfok Galéria. A Várfok utca üvegparavánjain dokumentumok és szövegek, a két kiállítóteremben korábban be nem mutatott festmények, grafikák lesznek láthatók. Az eseményhez csatlakozó Várnegyed Galériában Rozsda korai (szintén be nem mutatott) festményei mellett egy hónapon át filmvetítéssel is várják az érdeklődőket. A Budapest Galériában Rozsda Endre álmai, a Francia Intézetben pedig Rozsda Endre, festő-fotográfus címmel nyílik kapcsolódó tárlat.