Kiegyensúlyozott támogatás
A tavalyi és a 2007. évi adatokat összevetve azt találjuk, hogy az NKA támogatási szerkezete a művészeti területek javára módosult. A pályázatokra fordítható összeg az elmúlt két évben lényegében nem változott. Az aránymódosulás egyértelműen az előadóművészeti területek támogatásnövekedésének köszönhető. 2007-hez képest jelentősen megnőtt a fesztiválok támogatása. Az alkotóművészeti, előadóművészeti és audiovizuális szféra, 2008-ban - a támogatások belső arányait tekintve - 8 százalékkal jutott több forráshoz, mint 2007-ben.
A kulturális közvetítői szféra és a művészeti területek össztámogatása, a változás ellenére is kiegyensúlyozott. A közművelődési, a közgyűjteményi programok, a kulturális örökséggel kapcsolatos területek és az egyéb, kulturális tevékenységet közvetítő, azokat a lakossághoz közvetlenül eljuttató pályázatok támogatása 2007-hez képest 8 százalékkal csökkent.
Noha 2007-hez képest csökkent a támogatások részesedése, míg így is a közművelődési és közgyűjteményi terület tudhatja magáénak a legjelentősebb arányú NKA forrást, a teljes támogatási összeg 37 százalékát osztották szét az erre jogosult szakmai kollégiumok.
Az elmúlt években az audiovizuális tevékenységek "periférikus" helyzete is állandósulni látszik. Ennek magyarázata egyfelől az, hogy a filmművészet legfőbb támogatására egyéb állami szervezet hivatott. A Magyar Mozgókép Közalapítvány forrásaiból kizárólag a filmszakma részesedik. A közművelődési területen hasonló intézmény híján, az alaphoz beadott pályázatok száma - szükségszerűen - magasabb. Másfelől pedig egy-egy fotó- vagy filmművészeti konferencia, tudományos előadás már a közvetítő területekhez sorolódik.
(A folyóirattámogatás és a miniszteri keretből támogatott pályázatok adatait az elemzés nem tartalmazza.)