A Facebook és a cukicica-elmélet

A svájci Világgazdasági Fórumon mutatta be Randi Zuckerberg, aki a testvére, Mark által 2004-ben alapított Facebook internetes közösségi oldal globális piaci tevékenységét igazgatja, az új eszközt, amellyel egyszerre 120 ezer amerikai felhasználónak tették fel a kérdést, szerintük elég-e Barack Obama gazdaságstimuláló csomagja ahhoz, hogy kimentse az Egyesült Államokat a nehéz gazdasági helyzetből. (A válaszadók 60 százaléka nemmel válaszolt.)

2007-ben 15 milliárd dollárra becsülték a ma már összesen 150 millió aktív felhasználót magáénak tudó globális közösségi portál értékét. A honlap jelenleg 35 nyelven érhető el, használóinak 70 százaléka az Egyesült Államokon kívüli országokból regisztrált.

A tagok megjelölhetik, milyen alhálózatokba tartoznak, például ország, város vagy akár munkaadó cég szerint. Jelen pillanatban a Magyarország-hálózat 81 216 tagból áll.

Tavaly év végén kétezer ember tüntetett palesztin zászlóval Izrael ellen Egyiptom fővárosában, a tüntetést a Facebookon keresztül szervezték. A csoport egyik moderátorát, egy 30 éves kairói nőt, Fattah Ahmed Rashidot két hétig tartotta fogva a rendőrség a szervezkedés miatt. Ethan Zuckerman, a Harvard Berkman Központ kutatója az ügy kapcsán azt nyilatkozta a New York Timesnak, "a politikai csoportok is a "ťcukicica-elméletenŤ alapuló digitális tevékenység" termékei: nekik kellemetlen internetes oldalakat a kormányok könnyen le tudják blokkolni, de a közösségi oldalakat, amelyeket elsősorban olyan világi hívságokra használunk, mint a házimacskánkról készült képek megosztása, nem lehet leállítani azért, mert egyes társadalmi csoportok radikálisabb célokra használják fel. Ezzel tudniillik a "normális" felhasználókat is kriminalizálnák.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.