A csokiprofesszor

Jobban szereti készíteni, mint enni a csokoládét Yves Thuries cukrászmester, a Francia Csokoládéakadémia tagja. Üzemében mesterek tucatjai kézzel mártanak pralinékat, múzeumában cukorból készült alkotások kelletik magukat. Enciklopédiasorozata séfútmutató, akárcsak gasztronómiai magazinja. Nemrég Budapesten mutatta be unokaöccsével együtt éttermének ételtrilógiáját.

Illatos gyümölcsös kalács indította el Yves Thuries karrierjét. Pici gyerekként minden szerdán eljárt a piacra édesanyjával. És ahogy ez már a gyerekeknél lenni szokott, a cukrásznál kikunyerált magának egy kis édességet, történetesen ezt a gyümölcsös kalácsot. A kedvencet. Édesapja bosszankodott is, no nem azért, mert túlzásnak tartotta az égbe szökõ süteménykalóriákat, sokkal inkább, mert pék létére fogalma sem volt, hogyan kell elkészíteni. Mint a népmesékben, Yves, a legkisebb fiú azt mondta édesapjának, egyet se búsuljon, majd õ kitanulja. Tíz-egynéhány évvel késõbb boldogan sietett haza a csodarecepttel. Majd édesapjának is lediktálta a receptúrát. Így bõvült a papa péksége cukrászatra.


Yves Thuries tanulóéveit a katonaság szelte ketté. Harminchárom hónap az algériai háborúban. Elõbb-utóbb ott is a konyhában kötött ki, majd eljutott az altiszti kantin vezetõi posztjáig. Az összefogott munkát és a hatékony krumplipucolást alaposan megtanulta. Ez utóbbit a profi konyhamûvészetben persze azonnal el lehet felejteni. Mert míg a katonáknak szóló tápláló ételeknél a hangsúlyt nem arra fektették, hogy az összes fekete kis bütyköt kipiszkálják a burgonyából, egy étteremben még mutatóban sem maradhat piszok. Butaság hasonlítgatni az altiszti kantint a csúcsgasztronómiával, azt azért megállapíthatjuk: a harminc-negyven évvel ezelõtti szokásokhoz képest ma 20-25 százalékkal kevesebb zsírt és cukrot használunk.
Manapság aki csokoládé- vagy süteményevésre adja a fejét, nem matat a kalóriákkal. A cukrászok azonban azt is szem elõtt tartják, mindenbõl az éppen szükséges mennyiséget használják, és amit csak lehet, gyümölccsel könnyítsenek.


- Azt se felejtsük el - emeli fel a mutatóujját a mester -, hogy a csokoládé egészséges. Milyen jó érzés tudni: az eddig édes bûnként számon tartott bonbon stresszoldó, a szív- és érrendszernek kimondottan hasznos. Különösen a fekete csokiban fellelhetõ antioxidánsok, amelyek ráadásul lassítják az öregedést. Akkor még nem beszéltünk a kalciumról és a magnéziumról!
Mintegy zárszóként a gyógycsokoládéról még hozzáteszi: mivel gyógyszernek minõsült a XVI-XVIII. században, Franciaországban csakis a patikában lehetett hozzájutni.
Elgyalogolunk az 1960-as évek végére, mikor még az édességkészítés kevésbé volt egészségtudatos. A minõség akkor is számított, mikor Yves Thuries elsõ vállalkozásába fogott - harmincévesen. A fõnökétõl, Jantou de Toulouse-tól vásárolta meg süteményboltját Gaillacban.


A díjesõre leheletnyit kellett csak várnia. A legértékesebb a MOF, amely a Franciaország Mestere címet takarja. Sõt ami páratlan, 1976-ban egyszerre kettõt is kapott emberünk az akkori francia miniszterelnöktõl: egyet cukrászmûvészetéért, másikat fagylaltkölteményeiért. Noha a kulinária másik presztízselismerése, két Michelin-csillag is kijárt egyik éttermének, fontosabbnak tartja a MOF-ot. Ez a legjobb szakmai tudásnak szóló életmûdíj, míg a csillagokat a jól felépített vállalkozás érheti el, és ez bármikor visszavehetõ. Persze, mi lehetne nagyobb kitüntetés még a francia Nemzeti Érdemrend lovagja címénél is? Az elégedett vendég. Bizonyára az lehetett Erzsébet angol anyakirálynõ vagy a volt francia köztársasági elnök, Francois Mitterrand, meg Akihito császár és Michiko császárné.


Az elmúlt évtizedek során komplett kis birodalmat alakított ki Monsieur Thuries. Központja a délnyugati francia városka, Cordes sur Ciel. A birodalom szót túlzásnak tartja a mester, de önök hogy neveznék azt a céghálót, amelyben van négy-, három- és kétcsillagos hotel-étterem, saját cukormûvészeti múzeum, csokoládégyár, kutatómûhely, könyv- és lapkiadó, továbbá vagy negyven üzlet világszerte?


Kreációiból a macaronra a legbüszkébb: ez a habcsókszerû sütemény csokoládéváltozata. 1999-ben ötlötte ki, azóta Franciaországban mindenki ilyet akar készíteni - meséli nevetve. Talán, mert a korszellembe épült a színes csoki divatja? - töpreng el. Az õ fejébõl pattant ki a többszínû, lágyan öszszeolvadó, márványos krémtábla is, akárcsak a nyársra tekert csokifüzér, amely a mi kürtõs kalácsunkra emlékeztet leginkább.
Majd brosúrát kap elõ, hogy megmutassa, mirõl beszél. Látványos füzetecskéjében ott sorakozik a szakembereknek szóló tizenkét kötetes gasztroenciklopédájának képe is. Ahhoz túl szerény, hogy elmesélje: ezt minden idõk legjelentõsebb kulináris lexikonjaként tartják számon, sõt a MOF-díjazottak tavaly erre alapozva önálló díjat alapítottak.
A tizedik kötetnél járhatott Thuries, amikor úgy döntött: gasztronómiai magazint indít. Ennek akkora a sikere, hogy 36 ezer példányban kel el havonta Franciaországban és külföldön.
Ezekután már mondanom sem kell, hogy Yves Thuries hobbija az írás. Mert míg a tavaly 102 évesen elhunyt édesapja 99 évesen még horgászott és kertészkedett, addig legkisebb fiát ezek az „alacsonyan lévõ hívságok" sosem hozták lázba. A hófehér papír sokkal inkább - amelyre néha vers is kerül. Ezek egyelõre az asztalfiókban landolnak, de talán egyszer majd publikálja.
- Jobban szeretek írni, mint beszélni - közli -, ezért kezdtem el a könyveket. Aztán mikor rájöttem, ezzel pénz is áll a házhoz, még inkább kedvem lett hozzá. Betûéhségemet a gasztromagazinban is csillapíthatom, a bevezetõt mindig magam írom.


Nemcsak kelttésztákról és cukorszobrászatról olvashatnak a szakemberek ebben a lapban, hanem a szakácsmûvészet rafinériáiról, a csúcsgasztronómia sztárséfjeinek receptjeirõl. Yves Thurier amúgy fõként cukrászmesternek tartja magát, és csak utána séfnek. Ha teheti, mesterszakácsként a halakkal bíbelõdik legszívesebben. Budapestre, a Costes étterembe elhozott, öt, fogásonként három részbõl álló „Trilógiáját" maga állította össze, volt benne tengerjava bõven. A konyhában az érdemi rész azonban a szellemi örököseként számon tartott unokaöcscséé, Damiené. A Pesten kóstolt ételek közül a legmélyebb benyomást a diétásnak cseppet sem mondható Sztroganoff-bélszín adta. És hogy kipróbálta-e a magyar édességeket, arról annyit tudunk mondani, hogy mi mindent megtettünk az ügy érdekében.


Egy csokoládéboltban kapott javaslat alapján Csiszár Katalin díjnyertes bonbonjait vittük meglepetésként az interjúra. Thuries úr alaposan vizsgálgatta a csomagolást és a bonbonok küllemét, majd rezerválta magának a pralinékat ebéd utánra. És mielõtt a magyar csokikészítõ papírzacskóját a székre süllyesztettem volna, kikapta a kezembõl, mondván, ezt a cégmárkát már látta valahol. Rövid töprengés után egy printet kapott elõ, amelyen Csiszár Katalin arról ír neki: hallotta, jön Pestre, örülne, ha betérne a boltjába. - Maga ismeri ezt a hölgyet? - kérdezi. - Nem - szabadkozom, és elmesélem, hogy mezei vásárlóként tévedtem be a bonbonériába.

A beszélgetés után hívom a magyar cukrásznõt, aki elõször csak annyit kérdez: ízlett neki? Erre nem tudtunk választ adni, de Csiszár Katalin elmesélte még, hogy pár éve jelentkezett Thuries kurzusára is, de mivel nem érkezett idejében válasz, egy olasz mesternél leste el a csokoládékészítés mûvészetét.
Búcsúzásként azt kérdezem Yves Thuries-tõl: van-e szabálya a pralinéevésnek?


- A legenyhébbel kell kezdeni, majd a legfûszeresebbel befejezni. De azt sem tiltja a cukrászetikett, hogy ide-oda cikázzunk az ízek között. Akkor valóban kiugrik a különbség a tömény és a lágy ízek között. Egy biztos: ne legyenek túl hidegek, ha nagyon sokat akarunk enni belõlük.

Yves Thuires mestercukrász
Kocsis Zoltán 2009.03.07. Digitális Yves Thuires mestercukrász Costes Étterem Yves Thuries francia mestercukrász. portré zu Arcok/Szemere
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.