Porszívóval a Holdon

Ki ne olvasta-hallotta volna a Nap-Föld-kapcsolatot átélhetően érzékeltető példát: ha a futballpálya egyik kapujában van az egy méternél valamicskével nagyobb átmérőjű Nap, akkor a Földet egy centiméter átmérőjű gömböcskeként valahol a másik kapuban kell keresnünk. És még ilyen - méretükhöz képest óriási - távolságból is vonzzák egymást. Szinte hihetetlen. És az anyagi világ produkál ennél elképesztőbb jelenségeket is.

A Mekkora egy atom és egy atommag? kérdésre a szakszerű felelet: az atom tíz a mínusz tizediken, az atommag tíz a mínusz tizenötödiken méter. Szemléletesen: a futballpályányi atom belsejében az atommag gombostűfejnyi parány. Az utóbbi megoldás és a hasonlat Siposs András Fizika - Túlélőkönyv középiskolásoknak című munkájából való.

Nem mondom, hogy mindenki azonnal rohanjon a könyvesboltba a példatárért. Hiszen alighanem elenyészően kevés - nem fizikus vagy nem fizikatanár - honfitársunknak kell valaha is bárkinek beszámolnia arról, hogy mekkora volt a hőmérséklete annak a 0,65 kilogramm tömegű ólomdarabnak, amelyet 0,2 kilogramm 30 Celsius-fokos vízbe téve 50 fokos víz alakult ki. Legalábbis felnőttkorában nem. Mert a középiskolásoknak bizony neki kell veselkedniük efféle feladatok megoldásának.

Vagyis: ha a gyerek középiskolába jár, adjuk a kezébe az ezernél több próbát kínáló "túlélőkönyvet", hadd gyakoroljon dolgozatírásra, érettségire - mi, szülők pedig legalább titokban lapozzunk bele az igazán szép küllemű munkába. Mert ha magunk nem birkóznánk is meg a példatárkötet bármelyik feladatával, fordulhatunk a megoldások kötetéhez - a világunkról szóló ismeretek egész garmadájával ismertet meg bennünket.

Ki gondolná például, hogy a szívünk teljesítménye 1,5 W, azaz nem kevesebb, mint 0,002 lóerő? Egy ökölnyi izomcsomótól - és szünet nélkül, évtizedekig! - bizony nem csekélység. Megmagyarázza a szerző azt is, miért halljuk a légy, és miért nem a lepke röptét: a légy szapora szárnycsapásai keltette légrezgések az emberi fül számára is hallható hangtartományba esnek, a lepkék lassúbb szárnymozgása kiváltotta ritkább légrezgések azonban a fülünkkel érzékelhetetlen infrahangok.

Ad a "túlélőpéldatár" egy, a jövőre vonatkozó tanácsot is. Ha valaki a Holdra - a bevezetőben említett példát folytatva: az egy centiméteres Földtől harminc centiméterre keringő alig három milliméternyi kísérőnkre - készül, ne terhelje a poggyászát földi porszívóval. Az ugyanis légkör, légnyomás híján ott csütörtököt fog mondani.

Siposs András: Fizika - Túlélőkönyv középiskolásoknak. Korona Kiadó, 191 + 388 oldal, 5500 forint.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.