AKKU-presszúra

Kétezer-ketten írták alá az AKKU nevű hely megmaradása mellett érvelő petíciót. Az erzsébetvárosi önkormányzat ugyanis úgy döntött, az intézményt kiköltözteti, és pályázatot ír ki az ingatlanra. Kedd este zenészek, színészek hajnalig búcsúzkodtak az épülettől.

A fogyatékkal élőknek is kialakított kulturális központ búcsúja kedd este Ágens dalaival ért véget, és sajtótájékoztatóval kezdődött. Horgas Péter ügyvezető felidézte az
AKKU nem hosszú, de annál kanyargósabb múltját. Horgas és társai már évek óta gondolkodtak esélyegyenlőségi kulturális központ kialakításán. Az álom megvalósítására a lehetőséget az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól kapták. Az OKM először megvásárolta az ingatlant az Elműtől, majd átadva a kerületi önkormányzatnak, harmincmilliót adott a felújítására. Horgasék ehhez hozzátették saját pénzüket, és a lepukkant épületet októberre háromnegyedkész állapotba hozták, teret adva az őszi fesztivál FesztiBárjának.

A helyi önkormányzat megszavazta: az AKKU 15+5 évig használhatja az épületet, majd a polgármester - a most előzetes letartóztatásban lévő Hunvald György - megígérte, hogy művészeti programjaikat anyagilag is támogatja - mondta Horgas. Többféle bérleti szerződéstervezet készült, jó pár hibával. A legsúlyosabb: kimaradt a szóban ígért finanszírozás. A szerződéstervezeten nem módosult semmi, február közepén a képviselők mégis megváltoztatták a korábbi döntést: ha az AKKU nem írja alá a bérleti szerződést, az eredeti állapotok visszaállítása után távozzanak.

A történetet bonyolítja, hogy a kerület pályázott és nyert 800 millió forintot a Kultúra utcája címre, amelyből 440 milliót az AKKU épülete kapott. (Ennek koncepcióját Horgas ingyen írta meg.)

Szárnyra kelt az a hír is: Horgasék nem tudnak elszámolni a megkapott pénzekkel. Ezt az ügyvezető cáfolja, és annyit mond: az egyetlen, amivel nem tudnak elszámolni az, hogy megígérték az esélyegyenlőségi központot, elindították, és most bezárják. A team természetesen pályázik a Kazinczy utcai helyre, ha egyszer megszületik a kiírás. Ha elmennek is az épületből - már többen ajánlottak nekik más teret -, ők csak azt viszik el belőle, ami mozdítható és ami az övék, és ami után adóztak. Hogy kinek mi jár, az úgyis az átadás-átvételkor derül ki, ha hajlandó lesz erre az önkormányzat - jelentette ki Horgas.

Nemrég petíciót fogalmaztak az AKKU megmaradásáért. A levél írói kifejtik: "alig féléves működése bebizonyította, hogy erre a helyre, ezzel a csapattal szükség van! A város első integrált inkubátorházaként lehetőséget adott számos kulturális kezdeményezésnek, programjaival, célkitűzéseivel új értékeket teremtett." A 2002 aláíró bízik abban, levele elég meggyőző ahhoz, hogy a képviselők figyelembe vegyék az AKKU-val kapcsolatos döntéseknél.

A Kazinczy utca 21. hasznosítására az április 6-ával kezdődő héten írja ki nyílt, egyfordulós pályázatát Erzsébetváros önkormányzata. A beadás határideje május 15. - tájékoztatta lapunkat közleményben a VII. kerület. Mint kiderül, az AKKU-nak az eredeti, március 31-i határidő helyett április 9-ig kell kivonulnia az épületből; az önkormányzat figyelembe vette, hogy a vállalkozás március 30-ig kötött le a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott programokat. Az AKKU-nak egyébként csak az engedély nélkül végzett átalakításokat kell megszüntetnie.

Kérdésünkre közölték: az önkormányzat vezetősége azért nem delegált senkit a keddi sajtótájékoztatóra, mert úgy döntött, hogy álláspontját a közleményben fejti ki.

Fényes búcsú volt
Fényes búcsú volt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.