NAVA, a békétlen bolygó
Március 25-én megszűnt Kovács András Bálint (a NAVA szakmai igazgatója) munkaviszonya - erősítette meg értesülésünket tegnap Kitzinger Dávid, az üzemeltető Neumann Kht. ügyvezető igazgatója. Meglepő hír, hiszen a kiváló filmelméleti szakemberként is ismert Kovács indította be és vezette 2006. január 1-jétől a közgyűjteményt. Azóta több mint 80 ezer órányi televíziós és rádiós műsort katalogizáltak és szolgáltatnak iskolákban, könyvtárakban kiépített 650 "NAVA-ponton", ahol magyar játékfilmek, híradók és vizsgafilmek is elérhetők.
- Beosztottam nem tartotta helyesnek azt a nyílt hozzáférési politikát, amelynek első komolyabb látható jele a 77 filmajándék című karácsonyi akciónk volt, majd most az
1989-es híradók Nyílt Társadalom Archívummal közös publikálása - indokolja felmondását Kitzinger, hozzátéve: az utóbbinak annyi nézője volt egy-két nap alatt, mint az összes NAVA-felvételnek eddig összesen. - A szakmai ellentétek éleződése után beosztottam rendszeresen megkérdőjelezte döntéseimet, illetve késleltette azok végrehajtását - állítja.
A leváltott szakmai igazgató szerint mindennek az ellenkezője igaz. Saját kezdeményezése volt, hogy mindenki számára lehetővé váljék az online hozzáférés. Eleinte fél évig ingyenes volt, aztán tavaly júliustól megint, ám - állítása szerint - épp a kht. vezetője akadályozta meg, hogy ezt meghirdessék. - Most már csak fizetős szolgáltatásról lehet szó, hiszen a műsorok, filmek többsége jogdíjköteles (egyedül a Duna TV enged ingyenes letöltést), és ez a NAVA büdzséjét terheli - magyarázza. Majd megjegyzi, más szerepel "vádként" írásbeli felmondásában: a társaság ügyeiről információk kijuttatása harmadik személyeknek, utasítások végrehajtásának késedelme, együttműködés hiánya. - Valóban vonakodtam végrehajtani szakmailag helytelen vezetői utasítást. Például nem mondtam le kilenc külsős archivátorról, hogy helyettük önkénteseket alkalmazzak - mondja, hozzátéve, nemzeti közgyűjteményben sehol sem laikusok katalogizálnak. Mivel az indokolás szerinte nem igaz, jogi úton fog igazságot keresni.
Árnyalja a képet, hogy a kulturális és a kancelláriaminiszter nemrég elvi megállapodást kötött: az OKM-hez kerül a NAVA, amely egyre csak bolyong az államigazgatásban. A kulturális minisztériumtól a gazdasági tárcához csatolták, onnan a kancelláriához, az elvetélt médiatörvény-tervezet pedig a nemzeti médiahatósághoz rendelte volna. Az alapító szakmai igazgató szerint közgyűjteményként a kulturális tárcánál a helye, és a Nemzeti Filmarchívumhoz kellene kapcsolni. Egyes vélemények szerint épp ezért váltották le most. Az archívum elcsatolásával szinte kiürülne a Neumann Kht., ami nem érdeke a cégvezetésnek.
- Az átadás lehetőségeinek vizsgálatában részt veszünk - mondja erről Kitzinger Dávid. - A bevont szakértők, döntéshozók mindegyike egyetért, hogy a jogi, financiális és szervezeti keretek kidolgozása még nagyon sok munkát igényel. Az egyesítésre csak megfelelő előkészítés után kerülhet sor, ezt minden erőnkkel támogatjuk - teszi hozzá azzal, hogy a filmarchívum képviselőit még be sem vonták az előkészítésbe.
Az OKM illetékes szakállamtitkára, Závecz Ferenc úgy véli, a legnagyobb probléma a NAVA finanszírozása, amelyhez nincsenek állami források. Az intézmény az idén csak féléves büdzsét, 170 milliót kapott eddig. Hogy az év második felében miből üzemel majd, még nem tudni.