Távoli szomszéd, de hasonlítunk

Milyen nyelven beszélnek az ukránok? Azért azt nem hittem volna, hogy mindenki zavarba jön a kérdéstől, akinek csak felteszem. Mert ha az ukránokat belgákra cserélem, a legtöbben tudják, hogy franciául vagy flamandul (hollandul). Pedig Belgium messze van, Ukrajna meg szomszédos ország. Mégis, mintha sokkal távolibbnak tűnne, nem?

Rendben, akkor segítek. Van ukrán nyelv. Kijevet például Kiivnek, Harkovot Harkivnek hívják rajta. Nos, milyen nyelven beszélnek az ukránok?

Még mindig nem könnyű a válasz: Larisza Azának a könyvben szereplő tanulmánya szerint az ukrajnai ukránoknak csak 82,1 százaléka beszél, ír és olvas saját nemzetének nyelvén! Pedig a Szovjetunió szétesése, és az önálló Ukrajna megalakulása óta már több mint másfél évtized telt el, és annyit azért a politikai történésekből mindannyian érzékeltünk, hogy nem éppen az oroszokhoz való közeledés közepette. Az ilyen helyzetek pedig mindig erősítik a nacionalista tendenciákat, és velük a nemzeti nyelv kultuszát. Ahogy Aza is írja: "Az ukrán nemzeti ideológia szerkezetében a nyelvnek van az egyik legfontosabb szerepe. Ez nem véletlen: a nyelv a nemzeti identitás alapvető hordozója."

A könyv tanulmányai a rendszerváltás utáni Ukrajna társadalmi, gazdasági és politikai kérdéseit tárgyalják. Nagyon sok nálunk fel sem vetődő probléma kerül bennük elő - hogy mást ne mondjak, a krími tatároké, akik csak 1988-ban kaptak egyenlő jogokat -, mégis inkább az tűnik ki, hogy egy cipőben járunk. Mi, térségbeliek a múlt foglyai vagyunk.

Pedig látszólag rettenetesen gyorsan történik minden. 1988 novemberében reformokat határoz el a Gorbacsov vezette kommunista párt. Egy év múlva Ukrajnában hatályon kívül helyezik a görög katolikus egyházat betiltó rendeletet. Újabb öt hónap telik el, s megszületik a tagköztársaságok kiválásáról szóló törvény, két hónap múlva Ukrajna áttér a moszkvai időről a kijevire (azóta nem két, hanem csak egy órával járnak előttünk), majd Kijev főterén a tömeg követelésére felvonják a sárga-kék nemzeti lobogót. 1990 októberében megsemmisítik a kommunista párt vezető szerepét kimondó törvényt. A következő év augusztus 24-én kimondják az ország függetlenségét (26-án pedig betiltják a kommunista pártot).

A felszabadulás pillanatait el tudjuk képzelni. Még fel tudjuk idézni a magunkéit. A társadalom átalakítását elhatározni nem is volt olyan nehéz. De kellenek az ilyen könyvek, amelyek adatokkal, érvekkel és logikával mutatják meg, hogy véghezvinni - az az igazi feladat.

Kalligram, 422 oldal, 2990 forint

Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök hívei 2005 januárjában
Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök hívei 2005 januárjában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.