Öröklés és örökhagyás

A Kálvin Kiadó könyvei az elmúlt másfél évtizedben valami különleges és jól telepített szeizmográf jelzéseihez hasonlatosan adtak hírt a református egyház belső rengéseiről. Ezek a könyvek elsősorban a lelkészeket, a presbitereket és a gyülekezetek eleven szellemű tagjait igyekeztek és igyekeznek megszólítani, de egyre világosabban látszott, hogy meg akarták és akarják találni az egyház körein kívül azokat is, akik a reformátusság dilemmáira, konfliktusaira fogékonynak mutatkoznak.

Jó példa lehet erre sok egyéb közt mondjuk Eberhard Busch Református - Egy felekezet arculata, Márkus Jenő A liberális szellem a református egyházban, Wolfgang Huber Egyház a korszakváltás idején, Klaus Douglass Az új reformáció című munkája. Vagyis a Kálvin Kiadó nagy és egyre nagyobb dolgokat cselekedett és cselekszik. Ezek közé tartozik új könyve, az Evangéliumi kálvinizmus is.

A kötet anyagának túlnyomó részét 1985-től egy tizenegy füzetből álló sorozatban már közreadta a zsinati iroda akkori sajtóosztálya a nagy tudású és feltétlen tekintélyű, korábban a Teológiai Akadémián is tanító, 1956 után meghurcolt Békési Andor, akkoriban Ócsa lelkipásztorának szerkesztésében. Azzal a szándékkal, hogy újragondolja és újragondoltassa az alapokat, másképp fogalmazva: hogy közelebb vigye Kálvint a gyülekezetekhez, s persze, a gyülekezeteket Kálvinhoz. Az örökség megértéséről, jól értéséről volt szó. A sokféleképpen próbált egyház eszmélkedéséről.

Most is valami hasonló szándék vezethette a jelen kötet szerkesztőjét, Galsi Árpádot, s a kiadó vezetőjét, Tarr Kálmánt, amikor az eredeti tanulmányok tömörített, szerkesztett változatát három most írottal kiegészítve, új gondolatmenetben közreadták. És nyilván most is jó okkal. Kálvin álláspontja felől beszélni a Bibliáról, a Szentlélekről, a megszentelődésről, a sákramentumokról, a társadalmi etikáról, az Istenhez vezető útról, az igehirdetésről, a lelkigondozásról, az imádkozásról, a tanításról, a diakóniáról, s végül arról, hogy ki volt és milyen ember volt Kálvin János, hogyan hódított teret a kálvinizmus Magyarországon, s hogy mi is volna, milyen is ma a kálvinizmus, bizony egzisztenciális fontosságú cselekedet. Az öröklés és az örökhagyás eseménye. Nem csak a kálvinistáknak.

A nagy előd egyébként 1509-ben született, s 1564-ben halt meg. Születésének 500-ik, halálának 450-ik évfordulója előtt az egyház emlékévekkel tiszteleg. Ezek programjainak egyik első és nem akármilyen pontja az Evangéliumi kálvinizmus megjelenése.

Kálvin, 409 oldal, 2900 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.