Pompás nászajándék

A világ építészeti remekművei című album pompás nászajándék közepesen közeli ismerősnek, akiről annyit azért tudunk, hogy viszonylag ritkán néz ismeretterjesztő tévécsatornákat és még csak középiskolás fokon sem művészettörténész. Az Angliából honosított színes, szélesvásznú kötettel nem lehet mellényúlni: valószínűtlen, hogy a násznép körében bárki akad, aki 6800 forintért pont ezt a könyvet hozza.

Az album előszavában azt olvashatjuk, hogy a szerző, Janice Anderson az átlagolvasónak szánta opuszát, ami derék, csak az a baj, hogy aki ma itt még olvas, és elmúlt húsz, az nem átlagos. Nekem e könyv olyasmi című munkákat idéz, mint mondjuk az Emberiség történelme, az Öt kontinens művészete vagy a Föld állatai - ekkorákat, két-háromszáz oldalnyi felületre leginkább élénkebb érdeklődésű általános iskolásoknak szokás meríteni manapság. Olyanok kicsit, mint a hatnapos európai körutazások: mindent látsz, de igazából mégse.

A kötetnek mindemellett vannak tagadhatatlan erényei. Először is tényleg beletették a világ legjobbnak tartott épületeit és építményeit, úgy, hogy a sűrűségből adódóan vélhetően csak szakembereknek lehet hiányérzetük (bár a szubjektivitás okán igazából még nekik se), másrészt egy sor olyan csudával is találkozhat benne az olvasó - jegyezzük meg: a szerzői koncepcióból adódóan -, amelyeket feltálalni nem volt kötelező gyakorlat, mégis helye lehet a cím alatt. A Stonehenge-et, a Kheopsz-piramist, az olümpiai stadiont, a Colosseumot, Mont-Saint Michelt, a pisai ferde tornyot, a kölni dómot, a versailles-i kastélyt, a Capitoliumot, a Big Bent, a Sacre Coeurt, az Eiffel-tornyot, a kínai nagy falat, Angkort, a Tadzs Mahalt, a cordobai Nagymecsetet, az Empire State Buildinget, a Guggenheim múzeumokat, a sydney-i Operaházat, ugye ki ne látta volna már százszor képen, tévében, mi több, akár élőben is. De azt a legtöbben álmunkban sem gondolnánk, hogy a legjobbakként felsoroltak közé befér olyan épület is, mint például a berlini AEG Turbinagyár, a torinói Munka Palotája vagy az Országos Népi Gyűlés sztálinbarokk csarnoka Pekingből.

A szócikkek tömörek, informatívak, lényegre törők, zömmel a fotók is szépek - bár mondjuk az Arc de Triomphról nyilván nem 1990 táján készült az utolsó jó felvétel -, a projektum nyomdai része azonban nem sikerült valami fényesen. Az ifjú pár persze ettől még nagyon fog örülni. Vagy legalábbis úgy tesz.

Kossuth, 256 oldal, 6800 forint

A Habitat házkomplexum Montrealban, Moshe Safdie első jelentős munkája 1967-ből
A Habitat házkomplexum Montrealban, Moshe Safdie első jelentős munkája 1967-ből
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.