Dobozban

Ami azt illeti, szöveggel nem kényeztetnek el bennünket az 1000 csomagolásdesign című kötet embertelen nagy munkát végző névtelen szerzői és csak külön nyomozással felderíthető szerkesztője. Igaz, ennél a kötetnél a szöveg teljesen mellékes. A lényeg: kapunk ezer remek termék- vagy csomagolásfotót.

Vagy... Mert nem lehet tudni, mit is. Ahogyan a szűkszavú előszó megjegyzi: kérdés, hol végződik a termék, és hol kezdődik a csomagolás, amelynek köszönhetően annyi felesleges holmit veszünk meg, amennyit csak bírunk. Hiszünk a külcsínnek, elragad bennünket a szépség, a jópofaság, a zsenialitás, de hát végül is ez lenne a dizájn dolga.

Vagy mégsem?

Hiszen a gazdaság szorításában maga a formatervezés is a minimalizmus felé tart. Célszerűnek kell lennie, elkerülve a pazarlást, s végleg feledve, hogy csalódást keltsen a vásárlóban, amikor az kicsomagolja az árut, s a pakk maga több, mint a benne rejtőzködő használati érték. Pedig, milyen hétköznapi a kép: állunk a konyhában egy-egy vásárlás után, s kirakodva bambulunk, több a kukába kerülő holmi, mint amenynyit használni tudunk belőle. Ezért aztán a környezettudatosság, a kevesebb több útjára tért maga a csomagolás is, ami nem akadályozhat meg bennünket, hogy a könyv ezer fotóján jobbnál jobb megoldásokat vegyünk szemügyre, hogyan ügyeskedtek, vagy találtak ki remek formai ötleteket a csomagolók.

Azért a világ is változik. Egy kaliforniai ökológus még 2008. január 1-jén úgy döntött: négytagú családja csak annyi hulladékot "termel", hogy egész évben ne legyen szükség kukájának ürítésére. Dave Chameides esküszik, ennek ellenére nem élnek barlangi ember módjára. A család hulladéka 2008-ban összesen 15 kilogrammot tett ki, kétszázszor kevesebbet, mint egy átlag amerikaié. A legnagyobb szemétszaporító - mondja, a csomagolás, de ezt is sikerült a minimálisra csökkenteniük. A főzéshez szükséges alapanyagokat edénybe kimérve vásárolják, az ajándékokat meg szintén ajándék ruhába csomagolják, így nem fizetnek kétszer a dobozokért: egyszer, amikor megvásárolják, és másodszor, amikor szemétdíj ellenében megszabadulnak tőlük. A 15 kilónyi szemetet most kiállítják Hartfordban, a szemétmúzeumban, ahol a hulladékkezelés történetét ismerhetik meg a látogatók.

Nagyon helyes. A dizájnkönyv szerzői pedig készülhetnek a bővített kiadásra. Már ha akad vállalkozó fantázia megtervezni valami egyedi kukát a minimálszemét tárolásához.

Scolar, 320 oldal,
6995 forint

Hiszünk a külcsínnek,  elragad bennünket  a szépség, a jópofaság,  a zsenialitás
Hiszünk a külcsínnek, elragad bennünket a szépség, a jópofaság, a zsenialitás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.