Valaki, Senki, Akárki
Azaz, kivé, mivé formál bennünket ez a sokféle, a valóságos és a kibervilág, az öreg és fiatal, a benső és a külső közti határokat átlépő, különbségeiket egybeoldó találmány, berendezés, eljárás. Identitásunk nem más, mint az agyunk, vagy még inkább az elménk - mondja a brit Susan Greenfield - éppen ezért tesznek bennünket oly sebezhetővé már a jelen, de még inkább a jövő technológiái, míg ugyanezek a technológiák a végletekig kiterjeszthetik önmegvalósítási lehetőségeinket is. Az információs, a nano- és a biotechnológia maradéktalanul átjárja, átformálja világunkat, s megnyitja az utat önképünk, önmeghatározásunk teljes átformálásához, meghamisításához, vagy - végső esetben, elvesztéséhez is.
Ne felejtsük, figyelmeztet a neves brit agykutató, hogy eszméink, elveink, értékeink, normáink, mintáink, referenciáink elszemélytelenedtek, eltömegesedtek. S egyre nehezebben válaszolhatunk az olyan egyszerűnek látszó kérdésekre, hogy milyennek látjuk magunkat, mi különböztet meg bennünket másoktól, mit gondolunk arról, amit mások tartanak felőlünk, mi kell ahhoz, hogy boldogok legyünk, egyáltalán mit várunk, mit akarunk az élettől?
Susan Greenfield háromféle identitásváltozatot térképez fel. A legbizakodóbb szerint az emberi természet sérthetetlen, és mindig is Valakik maradunk, vagyis egyéni célokért küzdő, kockázatokat vállaló individuumok. Egoisták. Az új, társadalmat is homogenizáló technológiák azonban lehetőséget teremtenek arra is, hogy örökre elfelejtsük a szomorúságot, a bánatot, hogy minden erőfeszítés nélkül hódoljunk érzéki örömöknek, biztosítsuk fizikai jólétünket, és jóllehet passzív befogadóként, de megpróbáltatások nélkül éljünk a világban. Azaz Senkikké váljunk. Hedonistákká. Vagy épp mindenkivé, azaz Akárkivé, és feloldódjunk a kollektív identitás és erőfeszítés személyes felelősség nélküli cselekményeiben. Ahogy ez a fundamentalizmus kultúráiban máris megfigyelhető.
Susan Greenfield gazdag, összetetten érvelő, izgalmas könyve alighanem legendásodik majd. Olyasféleképpen, ahogy Marshall Macluhan A Gutenberg-galaxis című munkája is. Legendásodik a kérdéseit és állításait vitató és tovább értelmező művekben. Susan Greenfield munkája innen nézve is kötelező olvasmány.
HVG, 296 oldal, 4500 forint