Felújítják, de rom marad

A Mátra egyik magaslatán álló, festői szépségű siroki várat évente néhány ezer ember látogatja csupán, de ha megvalósul az európai uniós támogatásból finanszírozott fejújítás, öt év múlva talán százezren is felkeresik majd. Legalábbis ebben reménykednek a sirokiak. Tegnap sajtótájékoztatón ismertették a tervet, mellyel sikerrel jutottak át a támogatási pályázat első körén, s ha eleget tesznek a további feltételeknek, júliusra megkötik velük a 320 milliós támogatási szerződést, ősszel pedig már indulhat a munka.

A siroki vár a XIII. és a XVI. század között több szakaszban épült, az Egertől északnyugatra fekvő falu fölötti hegyen. Valaha Eger egyik elővédje volt. Felső vára a hegy csúcsán, egy kiemelkedő sziklán áll, az alsó vár pedig jó nyolc-tíz méterrel lejjebb terül el a hegytetőn. S mivel a hegy kőzete puha riolittufa, az építők könnyen alakítottak ki benne barlangjáratokat. A felső vár alatti sziklában körülbelül harminc-negyven méter hosszúságban találhatók ma is járható föld alatti folyosók, kisebb termek. Az egyik falon még egy várvédő vitéz bekarcolt ábrázolása is fönnmaradt. Az alsó várban is vannak hasonló üregek, de ott inkább csak gödrök. Megvan a várkút is, melynek falából szintén indul egy feltáratlan, oldalsó járat. Sajnos azonban nemcsak az egykori építők vájták könnyen a kőzetet, az időjárás is könnyebben faragja a védtelenül maradt épületrészeket.

Régészeti feltárás eddig csak az alsó várban volt, 1968-ban. A műemlék felújítása 2000 körül kezdődött el a Széchenyi-terv segítségével. Ekkor épült ki például a várhoz felvezető, kövezett, közművel ellátott út. Most az Észak-magyarországi operatív programból remélt 320 milliós támogatásból, s még további 36 millió forint önrészből az alsó várat szeretnék rendbe hozni, idegenforgalmi látványossággá tenni 2010 végére. Ez nem teljes viszszaépítést jelent: a vár továbbra is romszerűen jelenne meg, de helyreállított részekkel. A Műemlékek Nemzeti Gondnokságával együtt kidolgozott terveik szerint helyreállítják a régi csapóhidat, s eredeti falmagasságig visszaépítik a vár olasz bástyáját az egykori ágyúterasszal. A többi falat is kiegészítik részben, és konzerválják, továbbá díszkivilágítást szerelnek fel rá. Az egykori istálló helyén felépülő kiállítótérben a végvárak életéről rendeznek be kiállítást az egri vármúzeum segítségével. A romantikus várbarlangokban valószínűleg középkori mesterségeket mutatnak majd be, s még ebből a keretből szeretnék megkezdeni a felső vár régészeti feltárását is, ami sok meglepetést tartogathat.

A várral egy időben újul meg a siroki palóc tájház is. Ezektől a beruházásoktól a kétezer lelkes falu és a környék turizmusának fellendülését remélik. Programjaik között eddig a művésztanárok alkotótábora, a nyári motorostalálkozó és a várnapok voltak a legkiemelkedőbbek, melyeket szeretnének továbbiakkal bővíteni. Például a vár egyik úrnőjéről szóló kísértettörténet előadásával.

A rekonstrukciótól a környék turizmusának fellendülését várják
A rekonstrukciótól a környék turizmusának fellendülését várják
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.