Európa páholy I.

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) a kultúra aktuális állapotát összefoglaló átfogó elemzés, a Jelentés a magyar kultúra állapotáról elindítását tervezi 2009-től. Célja egyrészt hazai és nemzetközi szinten is összehasonlítható módon képet adni a magyar kultúra helyzetének változásairól, másrészt egy-egy aktuális kultúrpolitikai kérdéskör elemzése. A következő hetekben ennek alapján elsőként az Európai Unió és Magyarország kultúratámogatási gyakorlatát hasonlítjuk össze.

Az Európai Unió északi tagállamai (skandináv országok, Hollandia, Írország, Egyesült Királyság) többnyire decentralizált állami finanszírozási rendszereket alakítottak ki, ahol még a közvetlen állami finanszírozású intézmények is autonóm módon döntenek. Franciaország és a nagyobb dél-európai tagállamok többsége eközben tipikusan centralizált, központi döntéseken alapuló kultúrafinanszírozási rendszereket működtet, és ezekben az országokban a közvetlen állami finanszírozás részaránya is jóval nagyobb. Magyarországon, 2007-es adatok alapján, a szórakoztató, a kulturális és vallási tevékenységek összességének támogatása elsősorban a központi kormányzat feladata: a finanszírozási források 54 százaléka származik központi forrásokból. A fennmaradó finanszírozási források szinte teljes egésze az önkormányzati rendszeren keresztül jut el a támogatott intézményekhez.

Magyarországon 2006-ban - az Eurostat adatai alapján - a GDP 1,7 százalékát fordították szórakoztató, kulturális és vallási célokra az államháztartási kiadásokon belül. Ezzel a részaránnyal hazánk az Európai Unió tagállamai között a 2-3. helyezést éri el. A PM adatai szerint 2007-ben 0,15 százalékponttal csökkent ennek a tételnek az aránya a GDP-ben, ezzel Magyarország még mindig az élvonalban jár, megelőzve pl. Franciaországot, Dániát és valamennyi szomszédját.

A gyengébb állami szerepvállalás általában a magánszektor erőteljesebb támogatói tevékenységével jár együtt. A decentralizált finanszírozási modellt követő Egyesült Királyságban a 2007-ben kulturális célokra fordított magántámogatás például 663 millió euróra becsülhető, mely nagyságrendjét tekintve azonos az állami támogatáséval. Ugyanakkor Magyarországon a nagyvállalatok által kultúratámogatásra fordított összeg 2007-ben mindössze 4,3 milliárd Ft-ot ért el, ami a 320 milliárd forintra becsülhető állami szerepvállalással összehasonlítva elenyésző.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.