Közelítések, viták, illúziók

Előzékeny könyv. Még ki se nyitottuk, s máris mondani kezdi, mi mindenbe fog majd beavatni bennünket, ha mégis elszánnánk magunkat olvasására. Aztán azonnal folytatja is az előszóval, mely a tárgy fontosságát bizonyítja, majd a bevezetéssel, hogy egyebek közt a tárgy feltárásának és értelmezésének nehézségeivel szembesítsen, aztán egy olyan fejezettel, amely a társadalomtörténet tudományának sajátosságaival, témáival és módszereivel, tudományközi kapcsolataival ismertet meg.

Előzékenységét jellemezheti, hogy a zárófejezetben összefoglalja tételeit, eredményeit, a munka tanulságait, majd a kötet végén 110 nyomtatott oldalon jegyzeteket, irodalomjegyzéket, táblázat- és ábrajegyzéket, valamint név- és tárgymutatót ad. Lehet persze, hogy a szegedi egyetem tanárának a tapasztalatai szólalnak meg így.

Hiánypótló könyv. Ilyen összefoglaló társadalomtörténeti mű itthon nincs, de párját Európában is keresni kell. Leginkább talán azért, mert a szokásos, a domináns történeti munkák megírásának nehézségei e területen megsokszorozódnak. Minthogy nem eseménytörténetre, hanem nagy társadalmi egységekre, tömegjelenségekre, hosszú távú folyamatokra összpontosít, az igen elütő társadalmi változások közti fontosabb összefüggéseket, kölcsönhatásokat kutatja, értelmezi és magyarázza, bizony sokféle tudomány eredményeivel kell dolgoznia. Átfogható ennyi minden egyetlen ember nézőpontjából? Vannak használható fogalmak, ellenőrizhető források, összevethető, következtetésekre alkalmas, azaz kutatásokkal megalapozott tények, adatok, információk ugyanolyan mennyiségben és minőségben Írországból, mint Portugáliából, Svájcból, vagy mondjuk Görögországból? Vannak mélyreható és ugyanakkor nagy fesztávú elképzelések, kézre álló eljárások, módszerek az anyag beszédes rendezéséhez? Természetesen nincsenek. Minden szempontból igazolható formában semmiképp. Leginkább csak problémák vannak és olykor reménytelennek látszó feladatok, közelítések, kísérletek, viták, illúziók.

Kézikönyv mégis ez a kötet. Korlátaival, fogyatékosságaival, hibáival együtt is az. Jól használható áttekintést ad az európai népesség alakulásáról, gyarapodásról és demográfiai katasztrófákról, a termékenység és a halandóság trendjeiről, a vándorlási tendenciákról, s arról is, mitől válik egy-egy európai ország tömegeket mozgósító bevándorlási célponttá. Föltárja, s nagyon izgalmasan, a családok és háztartások változásait. A társadalmi rétegződés és társadalmi mobilitás, a jövedelem- és vagyoneloszlás irányait. A jóléti állam, az intézményesült szolidaritás, a gazdasági felzárkózás és egységesülés meghatározó sajátosságait, a lassan mégis megképződő europesszimizmus térhódítását. Meggyőzően jellemzi a tömegfogyasztást, az áruházak, plázák szerepét a fogyasztói társadalom létrejöttében, megmutatja a szabadidő, a szórakozás, a tömegkultúra öszszefüggéseit. Politika és társadalom minden fontos kérdését. Az urbanizáció fejleményeit, az újabb városfejlődés módjait. A kultúra, az oktatás, a vallás kérdéseit: az ezredforduló értékvilágait.

Kivételes könyv. Valóban kikerülhetetlen teljesítmény. A kiadót, nyomdát is dicsérő kivitelezésben.

Osiris, 656 oldal, 4500 forint

Ebédelő kubikus. Móra Ferenc Múzeum, Szeged, Müller Miklós felvétele
Ebédelő kubikus. Móra Ferenc Múzeum, Szeged, Müller Miklós felvétele
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.