Jó kézben van a torkunk

Miként a jelen, a múlt is szétválasztotta azokat, akik "emberül vívódtak" és akik álnokul játszódtak "a népek nyomorával". Litván György, aki ma lenne éppen nyolcvanéves, az emberül vívódók huszadik századi csapatának volt jeles csatára és egyik legkiválóbb krónikása. Abban a kusza, drámai században, melyet az ő élete és munkássága átfogott, nem lehetett emberül vívni - vívódás nélkül.

Litván sorstársai és kortársai egyszerre vívtak a népek nyomorítóival és vívódtak önmagukkal. Olyan nyomorult világokban éltek, amelyeket már tegnapra meg kellett volna fordítani. Amit a társadalmi helyzet sürgetett, a történelmi helyzet fékezte, a realitásérzék egymást kizáró stratégiákat követelt. A világforgató messianizmus ütközött a nép akaratának és szabadságának tiszteletével; a helyzet és a teendők szabatos, elmélyült leírásának feladata pedig a harci feladatokkal.

A magyar progresszió nem túl népes, de nagyon színes táborában rengeteg érték született és veszett el a drámai őrlődéseken, döntési kényszereken keresztül sokszor öngyilkosságba, önpusztításba, emigrációba, rezignációba vezető életutak mentén. Ezeknek az életeknek a tanulságai kimeríthetetlenek. A megtörteké is, az önmagukat beteljesítőké is. Csak elszorult torokkal lehet rájuk visszanézni.

Ezen életek, torkunk és a tanulságok megragadásához Litván Györgynek volt a legerősebb keze. Aki eddig nem tudta, milyen jó helyen van az ő kezében a torkunk, most megtudhatta abból a portrégyűjteményből, amelyet Litván életműsorozatának második köteteként özvegye, Gál Éva és barátja, Kende Péter összeválogatott.

Egyáltalán nem csak arról van szó, hogy ezeknek a portréknak a megrajzolásához Litván ideális helyzetben volt, mert származásánál, életénél és munkájánál fogva rengeteg "emberül vívódó", nagy formátumú huszadik századi magyar sorsát látta közelről, és őt magát is ugyanazok a kérdések és körülmények gyötörték, mint azok többségét, akikről ír. Ennél a külső tényezőnél fontosabb a belső: Litvánnak egyszerre volt kivételes a szenvedélye és az objektivitása, a megértőképessége és a kritikai készenléte. Ennek az egyensúlynak a megtartása nagyon erős belső tartást feltételez, és a szövegek erős feszültségének a fenntartását eredményezi. Litván kemény és markáns vonalakkal határozza meg életek egyediségét, és igen árnyaltan s gazdagon viszonyítja őket tipikus élethelyzetekhez, gondolkodásmódokhoz.

Egy útikalauz megértésével szolgálva a kedves érdeklődő olvasót, azt tanácsolnám, hogy a Somló Bódogról, Kunfi Zsigmondról, Madzsar Józsefről, Tánczos Gáborról, Mérei Ferencről, Csécsy Imréről és Duczynska Ilonáról szóló írásokat akkor is keresse föl, ha nagyon kevés ideje van.

(Litván György: Sorstársak és kortársak, Noran, Budapest, 2008, 287 oldal)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.