Üzenetek a jövőnek

A térhatású kép megjelenítésében a mozi beelőzött: a televíziózásban még a nagy felbontású HD-technika bevezetésénél tartunk. A Magyar Televízióban azonban már 1973-ban és 1988-ban készültek 3D-s felvételek, amelyeket nemrég felújítottak, digitalizáltak.

Tegnap újságíróknak mutatták be az MTV-ben a most még csak speciális vászonra vetíthető, hat- és ötperces felvételeket, melyeket a Balázs Béla-díjas operatőr és fotóművész, Molnár Miklós készített. A kísérletező mester elmondta lapunknak, gyerekként nagy hatással voltak rá még a múlt század ötvenes éveinek elején a mai Toldi mozi helyén vetített, térhatású rövidfilmek. Bodrossy Félix operatőr-rendező készítette ezeket május elsejei fölvonulásról, állatkertről, artistaiskoláról, néptáncról, sportversenyről - az utolsó már nem került műsorba, mert 1953-ban beszüntették a vetítéseket és a rögzítést.

A főiskola elvégzése után televízióssá vált ifjú operatőr ezek nyomdokain haladva érdeklődött a 3D-s technika iránt. Első saját kísérletére 1973-ban nyílt lehetőség, amikor a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert magyarországi látogatásakor életútinterjút adott, és ő volt az operatőr. Kérte a tudóst, hogy az utókor számára néhány perces térhatású, fekete-fehér filminterjú is készülhessen. Két, 16 milliméteres filmfelvevőt alkalmazott, az egyik a bal, a másik a jobb szem látószögéből rögzített. Kép- és hangszinkronproblémák miatt azonban az anyag korrekcióra szorult. A kísérlet csak 1988-ban folytatódhatott, amikor az MTV-ben elhatározták, híres személyiségeket örökítenek meg térhatású felvételen a jövő nézőinek. Elsőként a népszerű tévébemondó, Takács Mari vállalkozott rövid "üzenet" elmondására. A rögzítés videoszalagra történt. Az operatőr derékszögbe állított két kamerát, és egy "detektívtükör" alkalmazásával a két emberi szem természetes távolságának megfelelően alakította ki a két látószöget. A siker ellenére pénzhiány miatt nem folytatták a munkálatokat.

Tavaly az MTV-archívum nyugdíjba vonuló, illetve új vezetője, Dunavölgyi Péter és Toperczer Attila támogatásával a két felvételt tévés szakemberek felújították, korrigálták és digitalizálták. A munkálatokban közreműködő Molnár Miklós szerint akár 10-15 évbe is beletelhet még, mire Szent-Györgyi Albert és Takács Mari térhatású felvételen is megjelenhet az otthoni készülékeken.

Takács Mari térhatású képét láthatjuk a következõképpen: érintsük orrunk hegyét a képpár közé, és tegyünk úgy, mintha át akarnánk nézni az újságon. Lassan távolítsuk a lapot, de tekintetünk maradjon távolba merengõ. Amikor elértük a megszokott olvasási távolságot, álljunk meg, és egy-két pillanat múlva három kép jelenik meg, a középsõ lesz háromdimenziós. (Részlet Molnár Miklós tévéfelvételébõl)

Takács Mari térhatású képét láthatjuk a következőképpen: érintsük orrunk hegyét a képpár közé, és tegyünk úgy, mintha át akarnánk nézni az újságon. Lassan távolítsuk a lapot, de tekintetünk maradjon távolba merengő. Amikor elértük a megszokott olvasá
Takács Mari térhatású képét láthatjuk a következőképpen: érintsük orrunk hegyét a képpár közé, és tegyünk úgy, mintha át akarnánk nézni az újságon. Lassan távolítsuk a lapot, de tekintetünk maradjon távolba merengő. Amikor elértük a megszokott olvasá
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.