Könyv szolid brillel

Már nemcsak luxusautó, -nyaraló vagy -villa létezik, hanem luxuskönyv is, és ennek oka nem az átlagos vásárlók rohamosan vékonyodó pénztárcája (ilyen alapon egyre inkább beszélhetnénk akár luxuskrumpliról is).

Az efféle kötetek fényűzőnek számítanak a nálunk sokkal jobb anyagi helyzetben lévő országok lakói számára is; az olcsóbb darabok 30-60 000 forintért szerezhetők be, de akadnak százezrekért, sőt - kapaszkodjunk meg - akár milliókért kínált überkiadványok is. Igaz, többségük már legalább annyira tekintendő szép műtárgynak vagy kvázi kézművesalkotásnak, mint könyvnek.

Az embert, ha magyar, már most megérintheti a keserű felismerés: ezeket a könyveket bizony nem neki szánták. Egy-egy szélsőségesen drága luxuskiadványra költött pénzből akár 2-3 használt autó is kijöhet, de még a kisebb könyvistenségek árából is hónapokig fizethetné a rezsijét egy átlagos család.

A fényűző kivitelezésű, rendkívül borsos árú gigakönyvek térhódítása tulajdonképpen egyetlen kiadó nevéhez köthető: a Taschenéhez. Az anno képregényboltosként induló Benedikt Taschen kiadója ma már a világ összes pontján roppant komoly márkanév, farvizén utánzókkal, a "Taschen-titkot" saját koncepciójukba beépíteni igyekvő kiadókkal.

Itthon az utóbbi idők egyik legnagyobb könyvszenzációját is Taschen-kiadványok, a Vince Kiadó (a Taschen kizárólagos magyar partnere) által megjelentetett, Michelangelo illetve Leonardo műveit bemutató hatalmas albumok jelentették. Mindkét könyv 29x44 centiméteres méretű, tehát a lapozásukhoz egy laza átmozgató edzés is szükséges. Nyomtatásban azonban még soha ilyen minőségben és méretben nem élvezhettük a két művészóriás alkotásait. A monstre albumok 30-40 000 forintért szerezhetőek be.

Ennél azonban kategóriákkal drágább könyvkiadványok is léteznek. Magyarországon is forgalmazásba került például a Helmut Newton divatfotós képeiből összeállított óriási méretű album, amelyhez - limitált mennyiségben - egy Philippe Starck által tervezett állvány is járt; a Vince kiadó ezt a "műtárgyegyüttest" 400 000 forintért árulta. (Húsz darabot sikerült eladniuk belőle.) De a hamarosan megjelenő Diamond (Gyémánt) című gigaalbumról is elmondható, hogy a hozzá mellékelt igazi gyémánttal, valamint 10 000 eurós (közel hárommillió forintos) árával valószínűleg csak keveseknek szerez majd kellemes perceket. Ezt a kötetet - pontosabban ennek egy olcsóbb, 100 eurós verzióját -, amint Gál Katalin, a kiadó vezetője elmondta, alternatív módokon, például ékszerboltokban szeretnék majd terjeszteni.

Mindezek ellenére elképzelhető, hogy éppenséggel az efféle könyvek-albumok jelenthetik az egyik komolyan vehető választ az egyre népszerűbb elektronikus formátumok - például e-bookok - térhódítására. - A különösen igényes, kézművesalkotásként feltűnő könyveket még sokáig egészen biztosan nem helyettesítheti semmilyen webes formátum - véli Gál Katalin.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.