Kurtág a könyvtárban
A mintegy tízperces, megindítóan szép Hommage á Bartóknak így a Csordultig magyar (Extremely Hungary) fesztivál keretében itt volt a világbemutatója. Kéziratát is itt őrzik majd, a Kurtág-kották közül egyedüliként a világ legnagyobb, 22 millió darabos zenei gyűjteményében. - Nem mondhattunk elég hamar igent Kurtágéknak. A magyar zene fantasztikus, régóta szerelmi kapcsolat fűz bennünket hozzá - fogalmazott Susan H. Vita, a Kongresszusi Könyvtár zenei részlegének vezetője, felmutatva Bartók Béla és Szigeti József hegedűművész aláírását az intézmény egy 1940-es műsorfüzetén. Egy kör ívét zárva ugyanis a kortárs zene egyik legnagyobb élő alakjaként bemutatott Kurtág ugyanazon a színpadon lépett fel Bartók tiszteletére írt darabjával, ahol annak idején a Beethovent, Debussyt és saját műveit zongorán játszó Bartók is.
- 1940 óta nem volt ilyen napja a magyar kultúrának az Egyesült Államok fővárosában - mondta a megnyitón Hiller István kulturális miniszter, aki a hazai kultúrdiplomácia eddigi legnagyobb vállalkozásának nevezte a januárban New Yorkban, most pedig Washingtonban is megnyílt évadot, amely tizenegy hónapon át mintegy 120 eseményt vonultat fel. A nyitóesten Kurtágék a Játékokból is ízelítőt adtak, precíz zongorajátékkal, a Keller kvartett pedig Bartók Ötödik vonósnégyesével lépett fel.
Az 1800-as alapítású Kongresszusi Könyvtár az USA legrégebbi állami kulturális intézménye, a szombat esti koncertet 180 amerikai rádióállomás, otthon pedig a Magyar Rádió sugározza majd. Magyar idő szerint már vasárnap éjfélkor Palya Bea énekes következett Washington legnagyobb befogadó játszóhelyén, a Kennedy Centerben. Bár a két hete útjára indult évad még csak pozitív kritikát kapott a mértékadó amerikai sajtóban - legújabban a pénteki The Washington Post sajnálkozott, hogy New York-i fellépése után nem jött le délre a nagy sikert aratott Budapesti Fesztiválzenekar -, a szervezők is tudják: a főváros új kihívást jelent.
- New York vadabb, sokrétűbb, kísérletezőbb. Washington súlyosabb, elegánsabb, formálisabb. Itt még inkább a legjobb helyekre kellett bejutnunk - mondta magyar újságírókkal beszélgetve Orsós László Jakab, a New York-i Magyar Kulturális Intézet a fesztiválért is felelős igazgatója.
A nyitóestet megelőző sajtóbemutatón a washingtoni partnerintézmények képviselői vezették fel a tavasszal, a Csordultig magyar évad keretében látható alkotásokat. Márciusban női szociofotó-kiállítás nyílik a Nők a Művészetben Nemzeti Múzeumában. Az Amerikai Egyetem Katzen Művészeti Központjában áprilistól Vajda Lajos művei láthatók majd. Forgács Péter, a világszerte ismert médiaművész Hunky Blues című dokumentumfilmjét a Nemzeti Művészeti Galériában, májusban mutatják be. Ennek témája az amerikai magyar bevándorlás.
Péntek este a Beverly Hills-i Music Hallban nagy közönségsiker mellett tartották meg Roberta Grossman Biztatóan int a gyertyafény (az eredetiben: Blessed Is the Match) című, Szenes Hanna életét és halálát bemutató dokumentumfilmjének amerikai ősbemutatóját. A vetítés egy hétig folyik Los Angeles környékén, majd az Egyesült Államok különböző városaiban folytatódik a bemutatósorozat.