Költséges az elrettentés
Miskolc napokon át elrettentő példaként szerepelt a hírekben, a város a közbiztonság hiányát - és a növekvő etnikai feszültségeket - demonstrálta. A múlt hét végi tüntetésbe torkolló és a rendőrkapitány megintéséhez vezető konfliktus után nyolcvan rendőrt vezényeltek a városba, s azóta teljes a nyugalom.
A megoldás tehát kézenfekvőnek látszik. A miniszterelnök, az országos rendőrfőkapitány és a rendészeti miniszter tegnapi találkozóján azonban egyértelművé tették, hogy nem ilyen egyszerű a helyzet. Gyurcsány Ferenc közölte, hogy a költségvetésben sajnos nincsenek rejtett források arra, hogy jelentősen növeljék a rendőri állományt. Átcsoportosítással, átvezényléssel kell megoldani a feladatot. Draskovics Tibor rendészeti miniszter ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy bírja a miniszterelnök ígéretét arra, hogy "egy érzékelhető öszszeggel" esetleg kiegészítik a rendőrség költségvetését. Addig is minden nagyobb és "érzékenyebb" megyében növelik a rendőri jelenlétet.
Tegnap Szegeden kelt volna el segítség, ahol kiraboltak egy takarékszövetkezeti fiókot a déli órákban. A tettes, miután zsákmányát megkapta, gyalogosan távozott - és nyoma veszett.
Az utóbbi hetekben egy sor ennél még rosszabb nap volt. Január 28-án négy, február 3-án három pénzintézet ellen hajtottak végre fegyveres támadást. Nemrégiben egy benzinkutat gépfegyverrel fenyegetve raboltak ki.
Késő ősszel pedig egymást követték a romák ellen intézett - sokszor halálos végű - támadások.
A helyzet Horn Gyula 1998 eleji kijelentését idézi fel, az akkori miniszterelnök ugyanis Fenyő János meggyilkolására reagálva kijelentette, ami itt van, minden, de nem közbiztonság.
Tegnap a Fidesz sajtótájékoztatón azzal állt ki, hogy a kormány képtelen garantálni az állampolgárok biztonságát, ami elfogadhatatlan. Boross Péter, az Antall-kormány egykori belügyminisztere pedig az önálló Belügyminisztérium visszaállítását sürgette.
Draskovics Tibor rendészeti miniszter úgy ítéli meg, hogy a kormányzat most már nyitott lesz a testület munkáját hatékonyabbá tevő reformokra, s ezzel meg tudnak majd felelni feladatuknak. A miskolci rendőrkapitány cigány bűnelkövetőkkel kapcsolatos kijelentései kapcsán a miniszter lapunknak adott interjújában kijelentette, hogy eddig a romák és nem romák együttélése során tapasztalható feszültségek kapcsán "igencsak képmutató módon jártunk el", beleértve a politikai elitet is.
A rendőrségnek meg kell ismernie minden olyan körülményt, ami a bűnelkövetést, az áldozattá válást, a bűncselekmény megtörténtét befolyásolhatja. Ezen belül a személyes körülményeket, a foglalkozást, a lakóhelyet, a végzettséget, akár az etnikai hovatartozásból eredő speciális viszonyokat is. Mindezekről mint befolyásoló tényezőkről beszélni nem ördögtől való.
De azt nem teheti meg senki, hogy például a géplakatosok által elkövetett bűncselekményeket csokorba szedi, majd kimondja: a géplakatosok bűnözők. Itt van a határ, mondta Draskovics.