Bankok árnyékában
Berlinből jelenti kiküldött munkatársunk
A film első órája fullasztó hangulatú thriller, a tempó azonban később látványosan lassul. A lényeg: a világ tényleg a bankok kezében van, még a letűnt rezsimek diktátorai is. Armin Müeller-Stahl például egy hithű exkommunistát alakít. Tykwer filmje persze tökéletes nyitófilmje a berlini fesztiválnak. Óriási az érdeklődés, a sajtóvetítés fél órával a kezdés előtt megtelt, így ki kellett nyitni még egy mozitermet, így becslésünk szerint a hivatalos megnyitóval együtt tegnap több mint kétezer nézőt verbuvált A bűn árfolyama.
Ami nem véletlen. A rendező afféle nemzeti hősnek számít itt, még a német újságírókból is előtört a nemzeti érzés, amikor a nemzetközi sajtótájékoztatón angolul kezdett el beszélni: hangos bekiabálások követelték, hogy németül feleljen a kérdésekre. Percekig tartó kínos bizonytalanság után végül úgy döntött: azon a nyelven válaszol, amelyen a kérdés elhangzik. Azt már Ulrich Thomsen színész tette hozzá: alig várja, hogy egy kínai újságíró jelentkezzen. A helyzetet az oldotta fel, hogy egy kolléga felvetette, a rendező nagyon hasonlít a főszereplő Clive Owenre. "Inkább rá, mint egy gyilkosra" - felelte Tykwer arra utalva, hogy a Parfüm című filmje kapcsán is mindenki ezt mondta neki. Majd hozzátette: nála alapfeltétel, hogy a színész hasonlítson rá.
- A filmben bemutatott bankrendszer sokkal öregebb, mint mi mindannyian. Nem a mostani gazdasági helyzet inspirálta a filmet, mivel a forgatókönyv már több mint nyolc éve elkészült - reagált Tykwer már komoly arccal arra a kérdésre, hogy kapóra jött-e a produkciónak a már hónapok óta zajló hitelválság. Hozzátéve: de most az emberek majd jobban értik, hogy milyen érzékeny témáról van is szó.