Velejéig modern, talpig szláv
Mucha náluk is mélyebben szeretett bele az "új művészet", az art nouveau lehetőségeibe, olyannyira, hogy műveivel alaposan hozzájárult annak korstílussá válásához - ami végül a szecesszió végzete lett. Hiszen mihelyt minden kilincsen és címkén kacskaringók és szép lányok burjánoztak, a szem valami nyugodtabbat keresett, s a divat felfedezte az art decót, a művészet pedig végrehajtotta a maga forradalmait, az expresszionizmustól a konstruktivizmusig.
Az ötven felett járó Mucha az I. világháború után visszatért hazájába, ahol nagy tekintély és a Kelet-Közép-Európában megszokott sárga irigység övezte. A fiatalok számára avíttas modern volt, az általa vállalt monumentális feladat, a szlávok történelméből vett eposzi részletek bemutatása amolyan Feszty-körképnek tűnt. A Csehszlovákiát megszálló németek esztétikai felfogásába e képek ugyan beleillettek volna, de a túlságosan is szláv témakört nem állhatták, zaklatták is az idős művészt - Mucha ennek az izgalmaiba halt bele. Később viszont velejéig polgári, szabadkőműves, a misztika és a túlfinomult esztétikum iránt elfogult személynek számított; semmiképp sem "haladó hagyománynak", inkább a nemzeti művészettörténetből kiiktatandó alaknak. Feltámadása a prágai fordulatig váratott magára, amikor már minden nyugat-európai képkeretbolt Klimt- és Mucha-reprodukciókat kínált a kispolgári otthonoknak, hogy középpolgárinak mutathassák magukat.
A szép kiállítású tanulmánygyűjtemény, amelyet a festő utóda és számos társszerző jegyez, mindenre kitér, ami Muchában fontos. Bemutatja még a szobrászt, az ékszer- és az üvegablak-tervezőt, a freskófestőt, az iparművészeti esztétát és a nemzetinek érzett festői feladatok mesterét is. Érdekes az egyik tudós szerző felmordulása, hogy egy külhoni monográfia a cseh művészt az Osztrák-Magyar Monarchia művészei között tárgyalja. De amikor Csehország annak a része volt... Magyar történészek számára tanulságos az ilyen az apró momentumokat olvasni: prágai tükörben láthatjuk olykori nemzetieskedő felbuzdulásainkat.
Helikon, 160 oldal, 5990 forint