A trilógia vége
Előbb középkori, azután újkori történelmünk kézikönyvét adta ki, a mostani edíció pedig A magyar jelenkor története címmel ismerteti meg az olvasót a "rövid XX. század" eseményeivel.
Bármily felkészült történész is a két szerző - Gergely Jenő és Izsák Lajos -, nagyon nehéz dolguk volt. Az első világháborúval kezdődő és a legutóbbi rendszerváltozással záruló korszak eseményeit objektíven bemutatni - már csak aktuális vonatkozásai miatt is - szinte lehetetlen. Ezért is helyénvaló, hogy a kötetet záró összegzésben Gergely és Izsák leszögezi, hogy noha a tárgyalt évszázad rendkívül ellentmondásos volt, "...a magyar történelemben a gazdaság nagyarányú fejlődését, a társadalomnak az előző, polgári korszakhoz viszonyítva is jelentős modernizálását, a lakosság döntő többsége életminőségének javulását, egyszóval jobbá válását eredményezte".
A sorozatot záró kötetnek van még két, mindenképpen megemlítendő erénye. Az egyik: egyedülállóan kiváló képanyaga. A képszerkesztő Demeter Zsuzsanna jóvoltából nagyszámú ismeretlen vagy kevéssé ismert fotó, dokumentum segít eligazodni a korban. Ezen túl a kiadó számos egyéb mellékleten kívül a magyar történelem túlbecsülhetetlen értékű, a kezdetektől 2000-ig terjedő - a kötet mintegy harmadát kitevő - kronológiájával toldotta meg a munkát. Így a közép- és újkor történetével együtt hosszú időre érvényes kézikönyv-trilógiát adott az olvasó kezébe.
Pannonica, 264 oldal, 8990 forint