Színház - egyetlen bőrönddel
- Német nemzetiségi óvodásoknak, illetve a szekszárdi és a környékbeli iskolákba járó kisdiákoknak remek szórakozást nyújtanak a "Mesék a bőröndből" sorozatunk előadásai. Nyelvgyakorlásul is szolgál számukra, miközben megtanulják, miként illik viselkedni a színházban - reagál emlékeimre Frank Ildikó, az egyetlen magyarországi német színház igazgatója, egyben színművésze. Hozzátéve: középiskolások még Pécsről, Bajáról is rendszeresen járnak a szekszárdi kőszínházba. A kisebbek dolgát pedig úgy igyekeznek megkönnyíteni, hogy rendszeresen tájolnak: jelképesen egyetlen bőröndben viszik a díszletet és egyéb kellékeket az iskolákban, vagy a községi kultúrházakban tartandó előadásokra. Kiszolgálják persze a felnőtteket is, Szekszárdon csakúgy, mint a távolabbi városokba szervezett turnékon.
A gyermekeknek szóló évi egy darab mellett esztendőről esztendőre színre kerül egy-egy híres német klasszikus műve is. Az idén Schiller Stuart Máriája van soron, Tömöry Péter rendezésének március 10-én lesz a bemutatója. De több német rendezővel, illetve színésszel is szoros a kapcsolatuk. Most, már a következő évadra készülve, bécsi szakemberekkel is tárgyalnak. Egy vagy két zenés darabot is színpadra állítanak, amellyel a bemutatót követően olykor turnéznak is. Az anyaszínház közönsége, hála a magyar szinkrontolmácsolásnak, két éve jelentősen kibővült. Mióta a németül nem értők - egy, az előadást monitoron követő tolmácsnak köszönhetően - fülhallgatón keresztül élvezhetik a magyar szöveget, már nem elsősorban a német ajkúak teszik ki a közönség javát.
A mindössze négy-öt szerződött taggal és ugyanennyi hadra fogható külsőssel játszó színháznak évente átlagosan 180 előadása van. Már javában folynak az előkészületek két közelgő nagy eseményre. Az idén is visznek darabot a Thália Színházban tavasz elején tartandó Nemzetiségi Színházak Találkozójára, május utolsó hetében pedig gazdag rendezvénysorozattal ünneplik meg a színházalapítás 25. évfordulóját. A rangos gálaműsor - amelyre korábbi állandó tagjuk, Mécs Károly is jelezte részvételét - mellett a jubileumra különös bemutató is várható. A színház pályázatot hirdetett a magyarországi németek történetének feldolgozására, a művek beadási határideje január 31. A másfél órásra tervezett darabot német rendező állítja majd színpadra. A bemutatót május 26-ra tervezik.
A színház vezetői azt remélik, az ünnepségsorozatra már egy valamelyest megújult és korszerűsített színházterem fogadja majd az érdeklődőket. Tavaly szeptembertől közös fenntartású lett ugyanis a Deutsche Bühne: a Tolna Megyei Önkormányzat és a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata megállapodott a feltételekről. A megye korábbi, a teljes esztendőre tervezett fenntartási költségéből megmaradt 21 millió forintot az épület karbantartására és korszerűsítésére fordítják.