Az élet titkos üdvössége

Buzgó vérű kamasz voltam, mikor csalódottságtól hajtva, kezemben Karen Blixen Volt egy farmom Afrikában-kötetével berontottam nagymamám szobájába: tájékoztasson, oly' kedves könyvében hol lelek rá egyetlen, árva vadromantikus jelenetre is. Az opus iránti érdeklődésemet és dühömet, Sydney Pollack hét Oscart nyert, szívszaggató románca gerjesztette föl; a mesélő Meryl Streepet a kandallónál elbájoltan hallgató Robert Redford fölkavarta lelkemet. Lehiggadva arra jutottam: az a nő, aki úgy hódít meg nagyvadakat elejtő - igaz, kifinomult angol arisztokrata - vadászt, pilótát, hogy maga által költött történeteket mond, formátumos jelenség.

A dán elbeszélő és Denys Finch-Hatton ihlette oeuvre-je rajongásom tárgya lett. Elkápráztat, hogy egy veszélyes életre termett, vakmerő, makacs, sznob, hedonista kalandorból hogyan vált a rá mért rettentő szenvedéseket méltósággal tűrő, szilajságát el nem vesztő, ám aszkétikus szellemlény. Olyan, saját kozmoszt teremtő alkotó, aki pusztán a fejében él - mivel minden testi örömtől megfosztatott. A világszerte ünnepelt, kétszer is Nobel-díjra jelölt szerző halálát alultápláltság okozta. Előtte esztendőkig osztrigát, pezsgőt, szőlőt fogyasztott; fél gyomorral. Az elhunyta előtt négy évvel, 1958-ban publikált A sors anekdotáit meghökkenve fogadták: kevesen hitték, hogy ereje elegendő egy új műhöz.

Az öt novella hősei, heroinái - gyakorta lidérces - passziójuk foglyai. A Shirazban élő ifjú teológus, Szaufe missziója, hogy szárnyakat adjon az embernek, így lépve kapcsolatba az angyalokkal (A búvár). A Babette lakomája Párizsból elmenekült, s egy norvégiai faluban letelepedő mesterszakácsnője, a főképp kenyérlevest pancsoló Babette Hersant lottónyereményét veri el egy mennyei vacsora föltálalásához. A Viharok Mallija - színpad helyett - hajótörés során bújik Ariel bőrébe. A halhatatlan történetben a dúsgazdag, kőszívű, magányos Mr. Clay a matrózok körében terjedő, kitalált anekdotát akarja valósággá tenni. Blixen keserű kijózanodásra ítéltetett, küldetéses különceinek jellemzője: "Az élet titkos üdvössége megnyilvánult számára, hogy jelezze létét, majd rövidesen végbeszakadt, mintha soha nem is lett volna."

E gótikus remeklések - Csáth Gézával szólva - mesék, amelyek rosszul végződnek. Egyedül mi, elvarázsolt olvasók nem járunk pórul; bár a kiadói hanyagság bőszítő. Az 1937-es afrikai memoár a "tartása", fegyelmezettsége, az elfojtások miatt megrendítő; Nádas Péter summázatával: szerelmi regény, amelyben egy szó sincs a szerelemről. Az életmű utolsó előtti darabja azonban a zabolázhatatlan, buja képzelet diadala. Sodróan szenvedélyes, bestiálisan szabad munka; mögötte egy játékos, ironikus, nevető arc. Egy olyan önbeteljesítő túlélő heroikus vallomása, akit nem tudott leigázni az elgyötört testbe zárt fájdalom. Akinek saroktétele: "... minden bánat elviselhető, ha bele tudod foglalni egy történetbe".

Karen Blixen: A sors anekdotái, Polar Könyvek, 235 oldal, 2600 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.