Drága könyvek, szegény könyvtárak

Folyamatosan és drasztikusan csökken az az összeg, amelyet a könyvtárak új dokumentumok beszerzésére költhetnek, ráadásul pályázni is egyre nehezebb. Emitt minél nagyobb árkedvezmények kicsikarásával, amott támogatásokból próbálják tartani a színvonalat.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) - amely évek óta közbeszerzéssel gyarapítja állományát - tavaly valamivel több mint 170 millió forintot költött új kiadványokra. Könyvre 90 millió forint jutott, hangoskönyvre hárommillió, CD-kre szűk tízmillió, DVD-kre 15 millió, elektronikus adatbázisokra 14 millió, folyóiratokra hozzávetőleg 36 millió. Az idei pályázatban nagyjából 81 millió forint szerepel könyvre fordítható összegként, vagyis a szám kisebb - de csak látszólag, a könyvtár ugyanis a szigorúan vett büdzséjén kívül más forrásokra is bazírozhat. Például pályázhat - igaz, hogy a megfogható pénzek csúnyán fogynak, négy év alatt még kétszer ennyi volt belőlük - bizonyos terepeken, mint amilyen mondjuk a nemzetiségi könyvellátás, azonban még mindig van mit kereskedni.

Az új könyv tehát egyelőre nem lesz kevesebb a FSZEK-ben, és úgy tűnik, hogy a DVD sem tavalyhoz képest. Az elektronikus adatbázisokra több jut, mint egy éve, egyedül a CD-knél várható visszaesés - közölte érdeklődésünkre a hálózat főigazgató-helyettese, Sóron László. A viszonylag kedvező helyzetet persze az is magyarázza, hogy a hálózat komoly kedvezményekkel jut hozzá az új kiadványokhoz, mint afféle nagybani vásárló, akár negyvenszázalékos engedményt is ki tud csikarni - ez pedig példányszámban nagyon sokat számít.

Szükség is van az ilyen fogásokra, mert - elsősorban a könyvárak változása miatt - a hosszabb távú statisztika korántsem rózsaszín. 2004-ben például csaknem 270 millió forintot költhetett a FSZEK állománygyarapításra, ami még akkor is meghökkentően nagy összeg az ideihez képest, ha tudjuk, hogy az volt a hálózatban az állományfejlesztés nagy éve: más területekről vontak el pénzt, hogy minél többet költhessenek beszerzésre. 2004-ben egyébként 122 és fél ezer darabbal gyarapodott a könyvtár, ami a 2007-es (ez az utolsó statisztikailag teljesen feldolgozott év) 89 ezerhez képest ugyancsak mellbevágó szám.

A szigorú keret miatt alaposan át kell gondolni, miből, mennyit rendeljenek. Ezt egy igen ügyes szisztéma segíti: a terjesztők aktuális, hetenként, elektronikus úton bejövő ajánlatát a hálózat összes, állománygyarapítással foglalkozó munkatársa látja a belső rendszeren, így az összes fiókban darabra meg tudják mondani, hogy egy-egy kiadványból mennyire volna szükség a helyi igények ismeretében. Mivel minden egyes fióknak (és persze a központi könyvtár gyarapítóinak is) megvan a maga büdzséje, pontosan tudnak gazdálkodni és súlyozni - amíg a takarójuk ér.

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) tavaly 38,6 millió forintot költhetett állománygyarapításra, ebből 10,6 millió volt a saját pénz és 28 millió a támogatás. A trend itt sem szívderítő: az intézmény az elmúlt öt év gazdasági nehézségei miatt komoly megszorításokra kényszerült, a gyarapításra költhető összeg folyamatosan csökken. 2003-ban még több mint 40 milliót használhattak fel a költségvetési előirányzatból és 11 milliót támogatásból - azaz összesen 51 milliót.

Csak a folyóirat-vásárlás tempója változatlan. Először a retrospektív gyarapítás állt le, majd az olvasótermek szabadpolcaira és a munkához szükséges segédkönyvtárakban szűnt meg a többespéldány-beszerzés. Így a köteles példányként, állami juttatásként ingyen kapott kettőből csak a mozgatható egyetlen példány használható fel az összes feladatra - mint ismeretes, a második példány a fennmaradást szolgálja. A kötelespéldány-beszolgáltatásban egyébként csúnyán lazul a fegyelem. A tavaly beérkezett 17 700 könyvből 3600-at csak reklamálás után voltak hajlandók átadni a kiadók, és a folyóiratoknál sem jobb az arány. A külföldi megjelenésű hungarica anyagok és az idegen nyelvű szakkönyvek vásárlására is csak két év kimaradással, tavaly, alapítványi támogatásból lett ismét módja az OSZK-nak.

A költségvetésen kívüli gyarapítás forrása egyrészt a nemzeti könyvtárat szolgáló Corvina Alapítvány által megítélt összeg, másrészt - kiemelkedő vétel esetén - a kulturális tárca támogatása. Ezenkívül még a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalra számíthatnak, persze csak a védett könyvtári dokumentumok megvételekor - tudtuk meg a könyvtár gyarapítási osztályát vezető Tóth Józseftől.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.