Cenzúra és öncenzúra a YouTube-on
A YouTube mindig is a zenéből élt: a felhasználók a legszívesebben koncertvideókat, saját, házilagosan digitalizált régi felvételeiket és számítógépen szerkesztett amatőr klipjeiket osztják meg egymással a videomegosztó felületen. Ez a tevékenység generálja a forgalom legalább 50 százalékát. Az internetes ingyenzene-hallgatás eme formája sosem volt a nagy zenekiadók kedvence, ám voltak olyan megfontolásaik - az új csatorna nyújtotta ingyenreklám, illetve a hozzájuk tartozó előadók nyomása -, amelyek miatt eddig szemet hunytak fölötte. A keserű pirulát a portál gazdája, a Google is igyekezett megédesíteni: szerződést kötött a Warner, az EMI, a Sony-BMG és az Universal illetékeseivel a rendezetlen szerzői jogi hátterű tartalommegosztásról. A portál a képződő reklámbevételeket a látogatottság arányában megosztja a szerzőkkel, illetve a jogok birtokosaival.
A megállapodás a jogi helyzetet rendezte ugyan, de üzleti szempontból nem sokat hozott a konyhára, a YouTube (általában a tartalommegosztás) egyelőre meglehetősen kevés bevételt generál. Maguk a kiadók pedig fél szívvel vettek részt az együttműködésben, a megosztást többségük a "legális" zenekereskedelem "szürke" alternatívájának tekinti. Erre utal, hogy bizonyos videók az illegális letöltéssel "fertőzött" régiókban korábban sem voltak elérhetőek. Rihanna, a barbadosi énekesnő például nem engedte meg, hogy Magyarországról letöltsék a számait.
A hanglemezcégek ellenállását magyarázza, hogy a YouTube - két ingyenes program, a RealPlayer és egy tetszőleges fájlkonvertáló segítségével - gazdag és kifogyhatatlan zenebeszerző forrássá változtatható, ahol az ember még a fájlcserélő rendszerekkel járó bonyodalmakat is megspórolhatja. A kép ugyan "zajos" és a hangminőség gyengébb, de ma, a telefonon, út közben hallgatott zenék korában nem mindenkit zavar.
A féloldalas együttműködést most a Warner elégelte meg, ám a céghez tartozó zenék videováltozatait állítólag nem a kiadó, és nem is a YouTube cenzúrázza: a klipek alól a hangsávokat maguk a feltöltők tiltják le (ellenkező esetben azt kockáztatják, hogy az egész videó eltűnik a rendszerből).
A témával foglalkozó internetes fórumokon egyelőre inkább mulatnak a kiadók próbálkozásain: a világháló tele van videomegosztókkal, a legtöbbjüket teljesen hidegen hagyja, hogy kinél van a feltöltött zenék szerzői joga - azaz nem egyezkednek a lemezcégekkel.