Hazánk angol és osztrák szemmel

Zsúfolásig megtelt a Covent Gardenben elhelyezkedő kultúrház Wedgwood-motívumokkal díszített nagyterme 2009 első eseményére. Az attrakció Adrian Stokes angol tájképfestő és osztrák származású felesége, Marianne műveiből összeállított kiállítás vernisszázsa volt. Ugyancsak meglepetésszámba ment, hogy egy másik ügyben Londonban tartózkodó Hiller István oktatási és kulturális miniszter magára vállalta a megnyitó beszédet, a házaspár száz évvel ezelőtt született útikönyvének hatását a tizedik születésnapját ünneplő kultúrközpont "hídépítő" missziójával hasonlítva össze.

A Megfestett életek címet viselő tárlat az útikönyv illusztrációin alapul. A képek egy vándorkiállítás anyagát képezik. Adrian és a grazi származású Marianne az első világháború előtt járta be Kelet-Európát és jutott el Magyarországra. Mint ez az 1909-ben megjelent útikönyvből kiderül, a párra óriási benyomást tett a magyar vidéki élet. A könyvet Adrian írta és szerkesztette, míg az illusztrációk közös munka gyümölcsei. A képzőművész duó hetvenöt festménnyel díszítette a kötetet, melyek bő harmada került fel most a kulturális központ falára.

A kiállítás kurátora Magdalen Evans, az alkotók ük-unokahúga, aki a kor szellemét hűen tükröző portrékat és tájképeket egyaránt beválogatott az első közös retrospektívbe. Ha a Stokes név Magyarországon nem különösebben cseng is ismerősen, Adrian és Marianne műveit vezető brit és külföldi múzeumok, magángyűjtemények vásárolták meg. A házaspár negyven évig élt együtt boldog házasságban és egymást kölcsönösen támogató alkotó szövetségben. Mint erről Magdalen Evans is szólt, ki is egészítették egymást, amennyiben Adrian, a kitárulkozóbb személyiség szívesen festett a szabadban, és örökített meg vadászattal, halászattal, hegymászással kapcsolatos témákat. Marianne Münchenben és Párizsban tanult, osztrák hátterével párosulva művei, aprólékos műgonddal megfestett, szemlélődő portréi páneurópai hangulatot tükröznek. A frigy a második világháború végére megromlott és válásba torkollott. Adrian Marianne testvérét, korábbi sógornőjét vette feleségül, és Svájcba költözött, ahol a liberális környezet jobban tudomásul vette korábban még biszexualitással is bonyolított családi állapotát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.