Gyász helyett lebegés

Tragikum - talán ez jut az ember eszébe legelőször Radnóti kapcsán. Hiszen már születése pillanatában elvesztette édesanyját és ikertestvérét, majd egy olyan kort próbált túlélni, amely ezernyi módját találta ki az emberi élet és méltóság elpusztítására. A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és a Magyar Televízió azonban most mégsem a gyász és a holokauszt felől próbál emlékezni a költőre. Sokkal inkább a játékosság, a versben rejlő elpusztíthatatlan hit és nyitottság felől.

- Életigenlő ember volt - magyarázza Varga Katalin, a PIM munkatársa. Aki hosszabban tanulmányozza az életét kísérő dokumentumokat és verseket, hamar rájön, Radnóti sem szeretné, ha az élete, születésének századik évfordulója kapcsán folyton a XX. századi borzalmakat, üldözéseket, zsidótörvényeket emlegetnénk, hiszen ő mindezeket mélyen megvetette. Más kérdés, hogy a tragikus véletlen folytán épp ezek költőjévé lett. A múzeum az április második felében nyíló életmű-kiállításon nemcsak az életútját, de az őt körülvevő kort, a kortársakat is bemutatják. Láthatjuk például többek között Ámos Imre festményeit, hiszen a képzőművész sorsa, életútja sok szempontból párhuzamos Radnótival.

Minden más egyelőre csak ötlet szintjén létezik, a terveket a hónap végén egyeztetik a múzeum vezetőivel. Varga Katalin elképzelésében egy áttetsző és igen légies tárlat képe bontakozik ki, melyben sok a törtfehér szín, és számtalan nyitott ajtó és ablak jelképezné ezt a sokfelől fölnyitható, lebegő életművet. A kiállításhoz ugyanakkor számos más program csatlakozik majd: gyerekfoglalatosságok, felolvasások, de a szervezők azt is fontolgatják, hogy a 2006-os Pilinszky virrasztáshoz hasonló rendezvényt Radnóti is megérdemelne.

MobilVers című sorozatával már elkezdte az ünneplést a Magyar Televízió. Mindez nem csupán egyszerű versmondás, hanem szubjektív antológia is: a felkért színművészek maguk dönthették el, hogy kedvenc Radnóti-versük mellett melyik kortárs vagy klasszikus művét adják elő. Így Petőfitől Márain át Tóth Krisztináig ível a szerzők sora. A sorozatot százrészesre tervezik (eddig 53 felvétel készült el) és a tavaszi szezonban biztosan helye lesz a képernyőn. Míg a Vers mindenkinek és a Verssor az utcazajban elnevezésű sorozatok hetente egyszer jelentkeztek, addig a mobiltelefonnal és kamerával is rögzített párpercesek naponta háromszor örvendeztetik meg a költészetet kedvelőket.

- Tömegigényt elégítünk ki, ezért folyamodtunk a bombázás módszeréhez - magyarázza Sipos Pál, az MTV kulturális főszerkesztője. Sokkal fogékonyabbak a versre a mai nézők, mint azt bárki feltételezné, mondja Sipos, hogy miért kívánják már a mennyiséggel is fölkelteni az érdeklődést. A megnövekedett igény alátámasztására a nemrégiben meghirdetett verspályázatot említi, amelyre húszezernél is több vers érkezett. S hogy a mostani műsorfolyammal leginkább a fiatalokat célozták meg, az abból is kiderül, hogy a színművészek nem steril stúdióbelsőkben, hanem hétköznapi tereken, kocsmában, játszótéren, háztetőn vagy épp a Duna-parton adják elő a kiválasztott költeményt: sok ötlettel, játékossággal.

Az alkotók tervei szerint a mobiltelefonnal felvett versek később interaktív tartalomként multimédiás eszközökkel is terjeszthetők lesznek, így nem csupán csengőhangokat, de a Hetedik eclogát is át lehet majd küldeni a kedves mobiljára. S bár az ötletek szintjén a sorozat akár az év végig, vagy még tovább is kitartana, sorsáról a tévé új vezetése hivatott majd dönteni. Tavaszig azonban biztosan marad a napi három verspasztilla.

Hujber Ferenc a Hetedik eclogát szavalja a neten
Hujber Ferenc a Hetedik eclogát szavalja a neten
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.