Gyász helyett lebegés
- Életigenlő ember volt - magyarázza Varga Katalin, a PIM munkatársa. Aki hosszabban tanulmányozza az életét kísérő dokumentumokat és verseket, hamar rájön, Radnóti sem szeretné, ha az élete, születésének századik évfordulója kapcsán folyton a XX. századi borzalmakat, üldözéseket, zsidótörvényeket emlegetnénk, hiszen ő mindezeket mélyen megvetette. Más kérdés, hogy a tragikus véletlen folytán épp ezek költőjévé lett. A múzeum az április második felében nyíló életmű-kiállításon nemcsak az életútját, de az őt körülvevő kort, a kortársakat is bemutatják. Láthatjuk például többek között Ámos Imre festményeit, hiszen a képzőművész sorsa, életútja sok szempontból párhuzamos Radnótival.
Minden más egyelőre csak ötlet szintjén létezik, a terveket a hónap végén egyeztetik a múzeum vezetőivel. Varga Katalin elképzelésében egy áttetsző és igen légies tárlat képe bontakozik ki, melyben sok a törtfehér szín, és számtalan nyitott ajtó és ablak jelképezné ezt a sokfelől fölnyitható, lebegő életművet. A kiállításhoz ugyanakkor számos más program csatlakozik majd: gyerekfoglalatosságok, felolvasások, de a szervezők azt is fontolgatják, hogy a 2006-os Pilinszky virrasztáshoz hasonló rendezvényt Radnóti is megérdemelne.
MobilVers című sorozatával már elkezdte az ünneplést a Magyar Televízió. Mindez nem csupán egyszerű versmondás, hanem szubjektív antológia is: a felkért színművészek maguk dönthették el, hogy kedvenc Radnóti-versük mellett melyik kortárs vagy klasszikus művét adják elő. Így Petőfitől Márain át Tóth Krisztináig ível a szerzők sora. A sorozatot százrészesre tervezik (eddig 53 felvétel készült el) és a tavaszi szezonban biztosan helye lesz a képernyőn. Míg a Vers mindenkinek és a Verssor az utcazajban elnevezésű sorozatok hetente egyszer jelentkeztek, addig a mobiltelefonnal és kamerával is rögzített párpercesek naponta háromszor örvendeztetik meg a költészetet kedvelőket.
- Tömegigényt elégítünk ki, ezért folyamodtunk a bombázás módszeréhez - magyarázza Sipos Pál, az MTV kulturális főszerkesztője. Sokkal fogékonyabbak a versre a mai nézők, mint azt bárki feltételezné, mondja Sipos, hogy miért kívánják már a mennyiséggel is fölkelteni az érdeklődést. A megnövekedett igény alátámasztására a nemrégiben meghirdetett verspályázatot említi, amelyre húszezernél is több vers érkezett. S hogy a mostani műsorfolyammal leginkább a fiatalokat célozták meg, az abból is kiderül, hogy a színművészek nem steril stúdióbelsőkben, hanem hétköznapi tereken, kocsmában, játszótéren, háztetőn vagy épp a Duna-parton adják elő a kiválasztott költeményt: sok ötlettel, játékossággal.
Az alkotók tervei szerint a mobiltelefonnal felvett versek később interaktív tartalomként multimédiás eszközökkel is terjeszthetők lesznek, így nem csupán csengőhangokat, de a Hetedik eclogát is át lehet majd küldeni a kedves mobiljára. S bár az ötletek szintjén a sorozat akár az év végig, vagy még tovább is kitartana, sorsáról a tévé új vezetése hivatott majd dönteni. Tavaszig azonban biztosan marad a napi három verspasztilla.