Az ismeretterjesztés példamunkája

Nem egyszerű sokadszorra, sokat forgatott és emlegetett művek után még egy ilyen - bocsássuk előre: élvezetes és tanulságos könyvet megírni, összeállítani. De hát itt azért egy élet, a néprajztudományok doktorának teljes munkássága szólal meg, s kezd beszélni hozzánk, hogy - bár mozaikosan, mintegy csak ízelítőt adva, de bevonjon a valamikori szegény emberek életébe, s az általuk művelt, immár archaikus mesterségek ismeretébe.

A sóvágókéba, mondjuk, vagy a debreceni vákáncsosokéba, a pákászokéba, csíkászokéba, himpellérekébe, szíksófőzőkébe, a cellérekébe, vagy tovább, találomra, a borvizesekébe, olajütőkébe, kékfestőkébe, gyertyaöntőkébe, a hamuzsírégetőkébe, szíksófőzőkébe, olajárusokéba, részesaratókéba, csőszökébe, borvizes szekeresekébe, szilaj pásztorokába és mi mindenkiébe még! Csupa kétkezi, verejtékes, nagy fáradtsággal művelt, de akkoriban nélkülözhetetlen szakmába. Körülnézhetünk aztán a falusi portákon. Megtanulhatjuk a füstös konyha működését, a maga ételeivel, receptjeivel, benézhetünk a kamrába, hombárba, csűrbe, ólba, istállóba, megtapasztalhatjuk egyebek közt a kukoricafosztást, a csűrdöngölőt, a guzsalyost, elmehetünk vendégségbe (ami nem is számított jó vendégségnek, legalább is a palócoknál, ha verekedés nem támadt), részt vehetünk a társas élet mindenféle változatában, s meglátogathatjuk a hosszúházak népét is.

Nagyon nagy anyag van ebben a kötetben. Nagy és érdekes. Szinte minden az elfeledett mesterségekről, és mintegy anekdotikus közegbe fogva igen sok a régvolt emberekről és mindennapjaikról. Talán meg se kellene jegyezni, annyira természetes, hogy gyakran és kiemelten idézi az adott terület szakértőit, és minduntalan tovább utal a könyvet záró irodalom és képjegyzékhez. Aztán a képanyag! Összesen 312 rajz, festmény, fotó, sok közülük lappangó, kevéssé ismert, legtöbbjük a Néprajzi Múzeum gyűjteményeiből és adattárából, de gyűjtőktől is, a csak apró betűvel jelzett könyvtervező és tördelő Németh János jóvoltából gyönyörűen és hatásosan elrendezve. Mindenesetre: vitathatatlanul az ismeretterjesztés példamunkája Selmeczi Kovács Attila könyve.

Cser, 340 oldal, 9495 forint

Libapásztor, Hollókő, az 1930-as évek. Néprajzi Múzeum
Libapásztor, Hollókő, az 1930-as évek. Néprajzi Múzeum
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.